III Kampus UJ wciąż się rozrasta. Inwestycja zakończy się w 2015 roku

Po dwunastu latach od przyjęcia przez Sejm ustawy o budowie Kampusu 600-lecia Odnowienia Uniwersytetu Jagiellońskiego prace związane z jego realizacją wciąż trwają. W ramach wieloletniego programu rządowego do eksploatacji oddano już większość przeznaczonych dla studentów obiektów. Zakończenie inwestycji planowane jest na 2015 rok.

„600 mln na 600 lecie UJ” to hasło, które przyświecało przekazaniu w 2001 roku środków z budżetu państwa na budowę III-ego Kampusu UJ. – Uniwersytet Jagielloński był zaniedbany – mówi Kazimierz Barczyk, były poseł i autor projektu ustawy o wieloletnim planie budowy Kampusu. – Wiele budynków wymagało wówczas kosztownych remontów, a stawki czynszu najmu powierzchni były wysokie. Gwałtownie wzrastał także dynamizm liczby studentów. Przekazanie tych pieniędzy dla czołowej uczelni w Polsce stało się zatem rzeczą konieczną i spotkało z aprobatą – dodaje Barczyk.

Pierwsze sukcesy i problemy

Dzięki dotacji państwa już po kilku latach w Pychowicach otwarty został Kompleks Nauk Biologicznych obejmujący część dydaktyczno-biblioteczną, Wydział Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii, Instytut Nauk o Środowisku oraz Instytut Geografii i Gospodarki Przestrzennej. W przeciągu następnych lat do użytku oddano również budynek Wydziału Matematyki i Informatyki, Wydziału Zarządzania i Komunikacji Społecznej a także budynek Instytutu Zoologii.

Inwestycja miała zakończyć się już w 2010 roku, jednak wówczas pojawiły się problemy. W ciągu siedmiu lat od uchwalenia ustawy o budowie III-ego Kampusu UJ wzrosły koszty materiałów budowlanych, ceny usług oraz podatek VAT. Zwiększały się również opóźnienia wywołane m.in. kłopotami z wykupem działek.

Aby móc w całości zrealizować projekt potrzebna była zatem zmiana wcześniejszej ustawy i przyznanie Uniwersytetowi Jagiellońskiemu dodatkowych środków finansowych. – Nowelizacja pozwalała na powstanie miejsc dla instytutów, które mają charakter innowacyjny – mówi Kazimierz Barczyk. – Jest to bardzo ważne, ponieważ w Unii Europejskiej preferowane są innowacje, a pod tym względem jesteśmy niestety nadal w końcówce Europy.

Rząd zaproponował wydłużenie czasu realizacji programu do 2013 roku zwiększając jednocześnie dotacje o dodatkowe 110 mln złotych. Jak się okazało, kwota ta była jednak niewystarczająca na wykonanie całego zadania, co skutkowało wyłączeniem z budowy części inwestycji.

Politycy wspierają UJ

Do walki o III Kampus włączyli się wtedy małopolscy posłowie. Politycy zaapelowali o możliwość dofinansowania projektu kwotą 211 mln złotych oraz przedłużenia jego realizacji do 2015 roku. Dzięki ich staraniom 3 kwietnia 2009 roku Sejm niemal jednogłośnie przyjął poprawkę zwiększającą pulę środków dla uczelni. – Gdyby nie udało się uzyskać wtedy dodatkowych pieniędzy, to nie mógłby powstać Wydział Chemii oraz Instytut Nauk Geologicznych – mówi Katarzyna Matusik-Lipiec, posłanka prowadząca ustawę. – Uniwersytet Jagielloński musiałby szukać finansowego wsparcia u innych źródeł – dodaje posłanka PO.

Prace nad sfinalizowaniem całości projektu nadal trwają. W realizacji jest obecnie obiekt przeznaczony dla Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej, którego termin oddania do eksploatacji przewidziany jest na maj 2014 roku. Do zakończenia Programu Wieloletniego w 2015 roku wybudowane zostaną również budynki Wydziału Chemii i Instytutu Geologii.

Nie są to jednak jedyne inwestycje, które zlokalizowane będą w Pychowicach. – Na terenie Kampusu 600-lecia odnowienia Uniwersytetu Jagiellońskiego ze środków Unii Europejskiej realizowane są obecnie również inne obiekty – mówi Katarzyna Pilitowska, rzecznik prasowy UJ. – Powstaje tam jeszcze Małopolskie Centrum Biotechnologii, Centrum Edukacji Przyrodniczej, a także Narodowe Centrum Promieniowania Elektromagnetycznego.

Studenci chwalą

Z przeprowadzanych prac najbardziej zadowoleni są sami studenci, którzy chwalą przede wszystkim nowoczesną infrastrukturę Kampusu. – Studiuje się tu naprawdę bardzo przyjemnie – mówi Sylwia Strzałka, studentka WZiKS. – Duże, otwarte przestrzenie, dobrze wyposażone sale to niewątpliwie zalety znajdujących się tu budynków. Jedyną wadą jest znaczna odległość wydziałów od centrum, jednak do codziennych dojazdów również można się przyzwyczaić.

Aby zminimalizować koszty podróży komunikacją miejską i zapewnić studentom możliwość zamieszkania w pobliżu uczelni projekt inwestycji zakłada dodatkowo budowę nowych domów studenckich. Ich finansowanie jedynie w niewielkim stopniu objęte jest jednak programem wieloletnim. Zespół akademików znajdujących się na terenie III-ego Kampusu liczyć ma ponad dwa tysiące miejsc. Ich budowa pomoże natomiast w realizacji głównego celu uczelni, jakim jest tworzenie równych szans dla studentów o różnym stopniu zamożności.

Inne uczelnie zazdroszczą

Łączna wartość inwestycji w rejonie Pychowic do 2015 roku osiągnie kwotę około trzy miliardy złotych. Środki finansowe pochodzące wyłącznie z budżetu państwa wynoszą ponad 940 mln złotych. Tak duże zaangażowanie państwa w finansowanie III-ego Kampusu wielokrotnie było powodem zazdrości innych uczelni wyższych w Polsce. Sprzeciwiały się one zbyt dużemu uprzywilejowaniu jednego uniwersytetu. – Inne uczelnie też mają osobne ustawy pozwalające realizować własne projekty – mówi posłanka Katarzyna Matusik-Lipiec. – Znaczne środki z budżetu otrzymał także Uniwersytet Poznański oraz Wrocławskiwięc taka argumentacja była nie do końca trafiona. To nie jest tak, że Uniwersytet Jagielloński jest traktowany w sposób szczególny.

„Naszym celem nie jest wypuszczanie magistrów”

Budowa III-ego Kampusu UJ pozwoliła przede wszystkim na zwiększenie liczby studentów. Poszerzona została działalność dydaktyczna i możliwości rozwojowe dla uczących się tam osób. Sąsiedztwo Krakowskiego Parku Technologicznego oraz Krakowskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej daje dodatkowo szansę na połączenie myśli naukowej z przemysłem i nowoczesnymi rozwiązaniami technologicznymi. –Kampus dla nowych dziedzin naukowych jest jednym z czołowych miejsc – mówi Kazimierz Barczyk autor projektu ustawy o wieloletnim planie realizacji inwestycji. –Znajdują się tam warunki nie tylko do dydaktyki, ale i przede wszystkim do badań. Czołową funkcją Uniwersytetu Jagiellońskiego są właśnie także badania, a nie tylko wypuszczanie magistrów.