Wisła Kraków wciąż nie ma swojego muzeum. To fakt, który powinien martwić kibiców, działaczy, a także sportowców Białej Gwiazdy. Klub, który zdobył trzynaście mistrzostw Polski, godnie reprezentował Polskę na arenie międzynarodowej w meczach Pucharu UEFA czy Ligi Europejskiej, mający w swojej historii wielu reprezentantów naszego kraju, którzy wracali z wielkich imprez z medalami, na takie muzeum po prostu zasługuje. Niestety, dla Białej Gwiazdy i wszystkich jej kibiców póki co takiego projektu nie udało się zrealizować.
Interaktywne Centrum Historii Wisły Kraków Imienia Henryka Reymana jest odpowiedzią na swego rodzaju zapotrzebowanie społeczne. Kibice Wisły to spora część mieszkańców Krakowa i oczywistym jest, że idea powstania centrum muzealnego wielu osobom przypadła do gustu. Stowarzyszenie Kibiców Wisły Kraków złożyło wniosek w ramach Budżetu Obywatelskiego Miasta Krakowa.
Czym jest sam projekt wiślackiego muzeum? Najprościej odpowiadając: chęcią upamiętnienia losów ludzi związanych z Krakowem i Wisłą. I chociaż taka odpowiedź jest jak najbardziej prawidłowa to należy spojrzeć na całą inicjatywę ze znacznie szerszej perspektywy. Projekt Interaktywnego Centrum Historii Wisły Kraków Imienia Henryka Reymana ma na celu zaprezentowanie dziejów Wisły i Krakowa w „nowej”, po części multimedialnej formie. XXI wiek stawia swego rodzaju wymagania, do lamusa odchodzą już powoli długie spacery po muzeach z sędziwym przewodnikiem. Teraz każdy chce szybko znaleźć to czego szuka. Projekt muzealny Wisły Kraków zakłada właśnie swego rodzaju innowacyjność, przełamanie dotychczas istniejących kanonów działania zwłaszcza w kontekście stadionowych muzeów, na które w naszym kraju z reguły składają się medale, stare koszulki i kilka pucharów, którego pochodzenia nie kojarzą często nawet pracownicy klubów. Zresztą większość tych „gablot” jest po prostu dla kibiców niedostępna. Tym razem ma być inaczej-centrum powinno „żyć”, przyciągać cały czas zwiedzających. Co godne uwagi organizatorzy projektu mówią wprost, że historia Wisły, która jest dla nich ważna, chlubią się nią i chcą pokazać ją światu, ma posłużyć jako tło do zaprezentowanie dziejów Krakowa i Polski. Projekt jak sama nazwa wskazuje jest inicjatywą obywatelską, nie może w nim zabraknąć dbałości o kształtowanie postaw patriotyzmu lokalnego, czy prezentacji historii naszego miasta.
Centrum ma powstać między sektorem B i C Stadionu Miejskiego Imienia Henryka Reymana. To właśnie tam znajdują się spore połacie niezagospodarowanej od blisko pięciu lat przestrzeni. Organizatorzy projektu mają nadzieję, że dzięki udanemu głosowaniu, będą mogli stworzyć entrum właśnie tam, a co za tym idzie „rozruszać” trochę stadion, na który miasto wydało niemało pieniędzy. Dzięki tej inicjatywie obiekt ma żyć nie tylko w dniu meczu, ale cały czas, a oprócz kibiców powinien przyciągać również turystów, którzy zechcą dowiedzieć się czegoś o losach jednego z najlepszych klubów piłkarskich w polskiej historii. Wszystko to ma się udać dzięki innowacyjnemu pomysłowi, częściowo multimedialnej prezentacji dziejów Wisły i nowatorskiemu sposobowi prezentacji historii.
Projekt wywołał spore zainteresowanie wśród byłych i obecnych piłkarzy Wisły. Wielu z nich twierdzi, że wreszcie ktoś pomyślał o muzeum z prawdziwego zdarzenia. Zobaczymy, jak teraz potoczą się losy projektu. Głosowanie w dniach 20-28 czerwca.
Jarosław Wójcik