Jacek Majchrowski: Będę się ubiegał o fotel prezydenta Krakowa

Jacek Majchrowski ogłasza start w wyborach fot. Krzysztof Kalinowski

Jacek Majchrowski po raz kolejny będzie ubiegał się o stanowisko prezydenta Krakowa. Swoją decyzję o starcie w nadchodzących wyborach samorządowych ogłosił podczas czwartkowej konferencji prasowej.

- Będę kandydował na urząd prezydenta Krakowa. Sądziłem, że sytuacja ułoży się w ten sposób, że nie będę musiał tego czynić. Że klasa polityczna będzie miała właśnie swoją "klasę". Jednak tak się nie okazało. Nie chcę, aby Kraków, który jest obecnie ostoją spokoju, przestał nią być. - mówi Jacek Majchrowski. - Nie chcę, żeby Kraków był rozdrapywany przez partie polityczne. Nie chcę, aby Kraków stał się narzędziem w walkach politycznych - powiedział prezydent.

Jacek Majchrowski od co najmiej dwóch lat zwodził dziennikarzy i nie chciał odpowiadać na pytanie, czy będzie walczył o fotel prezydenta Krakowa w 2014 roku. Jednak wśród komentatorów życia publicznego nikt nie miał wątpliwości, że obecny gospodarz miasta będzie się ubiegał o najważniejsze stanowisko w stolicy Małopolski.

Teraz sytuacja stała się jasna. Jacek Majchrowski 16 listopada tego roku będzie musiał zmierzyć się prawdopodobnie z Bogusławem Sonikem, byłym europosłem Platformy Obywatelskiej oraz Jarosławem Gowinem - liderem Polski Razem. W wyborach na pewno wystartuje również Sławomir Ptaszkiewicz (kiedyś radny PO, teraz nie należy do żadnego klubu politycznego w Radzie Miasta Krakowa) oraz Tomaszem Leśniakiem z inicjatywy Kraków Przeciw Igrzyskom.

W 2010 Majchrowski musiał walczyć w drugiej turze

Czy Jacek Majchrowski zdobędzie fotel prezydenta w pierwszej turze? Na to pytanie bardzo trudno odpowiedzieć. Jednak może się okazać, że pozycja prezydenta jest na tyle mocna, że prof. Majchrowski zdobędzie zaufanie ponad połowy wyborców.

W 2010 roku politykowi nie udało się wygrać w pierwszej turze wyborów samorządowych. Jacek Majchrowski w pojedynku zdobył 40,78% wszystkich głosów, kandydat PO Stanisław Kracik uzyskał 33,69% poparcia. Na podium zmieścił się także Andrzej Duda z PiS, na którego zagłosowało 22,38 mieszkańców Krakowa uczestniczących w wyborach.

6 grudnia 2010 roku Majchrowski bez większego problemu pokonał Stanisława Kracika. Stary-nowy prezydent otrzymał 59,53% głosów. Konkurent Majchrowskiego z Platformy Obywatelskiej zdobył zaledwie 40,47%.