Jak powstawała kurtyna Wyspiańskiego?

Odsłonięcie nowej kurtyny w Teatrze Słowackiego 9 października fot. Studio FilmLove, mat.prasowe Teatru im. J. Słowackiego

Już 9 października oficjalne odsłonięcie kurtyny Wyspiańskiego w Teatrze Słowackiego. Będzie używana zamiennie z istniejącą od 124 lat kurtyną Henryka Siemiradzkiego.

Jak już informowaliśmy TUTAJ oficjalne odsłonięcie nowej kurtyny Wyspiańskiego nastąpi początkiem października.

– Proszę się nie martwić, z Siemiradzkim wszystko dobrze, nowa kurtyna powstaje jako hołd dla Stanisława Wyspiańskiego i roli jaką odegrał dla Teatru Miejskiego – dzisiaj Teatru Słowackiego – mówi Marta Pawlik, rzeczniczka prasowa Teatru Słowackiego.

Nowa kurtyna, oparta na szkicu „Z moich fantazyj” artysty pochodzącym z 1892 roku, będzie stosowana zamiennie z kurtyną Siemiradzkiego.

Artysta wziął wówczas udział w konkursie na projekt kurtyny w teatrze. Konkurs wygrali mało znani artyści, a kurtynę zamówiono ostatecznie u Siemiradzkiego.

Ślad Wyspiańskiego

– Marzenie o tym, żeby w teatrze był artefakt związany z Wyspiańskim, towarzyszyło mi od samego początku objęcia sceny przy placu św. Ducha –  zdradza Krzysztof Głuchowski, dyrektor Teatru Słowackiego. – W teatrze nie zachowało się prawie nic, co by wskazywało, że to jego dom i że na zawsze taki pozostanie. Stąd pomysł na wykorzystanie szkicu kurtyny Wyspiańskiego i jego realizację – dodaje.

W tym miejscu warto dodać, że instytucja nadal korzysta ze sceny, na której Wyspiański inscenizował swoje dramaty – „Wyzwolenie”, „Warszawiankę”, „Bolesława Śmiałego” i „Wesele”. – To jednak skojarzenie symboliczne, wspomnieniowe – mówi Głuchowski.

Sztuka realizacji

Tworzeniem kurtyny zajął się Tadeusz Bystrzak – artysta, malarz, rzeźbiarz, scenograf i projektant wnętrz. Ukończył studia na Wydziale Wzornictwa Przemysłowego ASP w Krakowie, w pracowni prof. Ryszarda Otręby.

Jego twórczość obejmuje malarstwo sztalugowe, iluzjonistyczne i wielkoformatowe oraz wzornictwo szkła artystycznego i użytkowego. To właśnie on zrealizował słynną kopię obrazu Henryka Siemiradzkiego „Pochodnie Nerona”.

Odsłonięcie kurtyny nastąpi 9 października o godzinie 11.00. Wstęp wolny. Kurtynę będzie można oglądać przed wybranymi spektaklami, a najbliższy z nich to premiera „Wyspiański. Koncert” 19 października.

Fundatorem nowej kurtyny jest Małopolska Agencja Rozwoju Regionalnego.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Stare Miasto
comments powered by Disqus