Jaki masz materac, tak się wyśpisz! Jak wybrać odpowiedni?

W łóżku spędzamy blisko jedną trzecią życia, a komfort naszego snu zależy głównie od właściwie dobranego materaca. Dlatego jego wybór powinien być naprawdę dobrze przemyślany. Przed zakupem warto porozmawiać z profesjonalnym sprzedawcą lub fizjoterapeutą i przetestować materac w pozycji, w jakiej najczęściej śpimy. Na co jeszcze zwrócić uwagę, zapytaliśmy ekspertów z IKEA Kraków.

Szukając idealnego dla siebie materaca, pamiętajmy o tym, że każdy z nas jest inny i ten sam model nie będzie odpowiedni dla wszystkich. Zatem odpowiedni materac to niekoniecznie ten najdroższy, ale taki, który będzie właściwie dobrany do naszych indywidualnych cech, takich jak waga, wzrost i sposób spania.

- W pierwszej kolejności powinniśmy zwrócić uwagę na twardość materaca. Niezależnie od tego, czy decydujemy się na piankowy, lateksowy czy sprężynowy, do wyboru mamy dwa poziomy twardości. Osoby cięższe powinny kupować materace twardsze, które nie będą się zapadać. Lżejsze mogą pozwolić sobie na bardziej miękki. Gdy ktoś poszukuje materaca dla 2 osób z różnicą wagi powyżej 20 kg, rekomendujemy zakup 2 różnych o jednakowej wysokości. Położenie na nich specjalnej maty nie tylko zniweluje odstęp pomiędzy materacami, ale też zapewni dodatkową warstwę komfortu na powierzchni spania – tłumaczy Marcin Jadacki - Kierownik Działu Sypialnie w IKEA Kraków.

Ciężar ciała to najważniejsze kryterium doboru twardości materaca, ale warto też wziąć pod uwagę pozycję, w jakiej śpimy i wzrost. Osoby śpiące przeważnie na plecach, potrzebują materaca, który zapewni wsparcie dla karku i dolnej części kręgosłupa. Lepiej sprawdzą się tu materace nieco twardsze, chroniące przed zbytnim zapadaniem się ciała w podłoże. Jednak, jeżeli częściej śpimy na boku, powinniśmy pomyśleć o materacu bardziej miękkim, który dostosowuje swój kształt w okolicach ramion i bioder, jednocześnie zapewniając wsparcie dla pozostałych części ciała. Sporo Materacy dostępnych w IKEA Kraków ma wydzielone „strefy komfortu”, czyli zróżnicowaną twardość na poszczególnych obszarach powierzchni. Pozwala to na zachowanie prawidłowego ułożenia ciała.

Przekonaj się na własnych plecach

Niezwykle pomocna przy decyzji o nabyciu konkretnego materaca jest możliwość wcześniejszego przetestowania go. Na odpowiednio dobranym materacu kręgosłup będzie ułożony w linii prostej. Ponieważ nasze ciało potrzebuje czasu, aby zaadaptować się do nowych warunków spania, IKEA daje możliwość przetestowania materaca w domu. Na wypróbowanie go w warunkach domowych mamy aż 90 dni od zakupu. Można więc zabrać materac do domu, a jeśli uznamy, że nie odpowiada nam w pełni, przywieźć go z powrotem do sklepu i wymienić na inny model. Ponadto od 3 do 30 stycznia 2018 roku IKEA zwraca 10% ceny zakupionego materaca na kartę rabatową (oferta dla członków klubu IKEA FAMILY) i oferuje bezpłatną pomoc fizjoterapeutów, którzy doradzą w wyborze materaca.

Piankowy, lateksowy czy sprężynowy?

- Podstawowa różnica polega na tym, że materace piankowe i lateksowe są bardziej plastyczne, sprężyny natomiast łatwiej poddają się ciężarowi ciała. Najbardziej odczujemy to podczas siadania – tłumaczy Marcin Jadacki - Kierownik Działu Sypialnie w IKEA Kraków.

Jeśli chcemy, aby materac dopasowywał się do kształtu ciała i zapewniał precyzyjne podparcie, pianka i lateks będą najlepszym wyborem. Amortyzują ruchy ciała, więc są idealne, jeśli dzielimy łóżko z partnerem, który w nocy śpi niespokojnie i dużo się rusza. W asortymencie IKEA są zarówno materace piankowe, jak i piankowo-lateksowe. Wszystkie pokryte są elastyczną tkaniną, która zmniejsza ucisk na biodra, ramiona i kark.

Materac sprężynowy pod względem komfortu porównywalny jest do lateksowego, jednak sprężyny bardziej równomiernie od pianki czy lateksu rozkładają ciężar ciała na całej powierzchni. Sprężynowa struktura zapewnia też doskonałą cyrkulację powietrza, przez co materace te wydają się być chłodniejsze i bardziej suche niż piankowo-lateksowe.

- Ciekawym rozwiązaniem są sprężyny kieszeniowe, które zastosowaliśmy niektórych większości naszych materacach. Nie są one ze sobą połączone, tylko pozaszywane w specjalnych kieszeniach, co sprawia, że każda sprężyna niezależnie dopasowuje się do ciała, a dzięki odpowiedniej cyrkulacji powietrza sprawia wrażenie chłodniejszego – mówi Marcin Jadacki - Kierownik Działu Sypialnie w IKEA Kraków.

Materac na lata, teraz z 10% rabatem

Szukając idealnego dla siebie materaca, pamiętajmy, że będzie to zakup na lata. Choć ze względu na zmieniającą się wagę ciała oraz względy higieniczne przyjmuje się, że należy go wymieniać średnio co 8 lat, to dobrze dobrany może nam służyć o wiele, wiele dłużej. Materace IKEA, zanim trafią do sprzedaży, poddawane są rygorystycznym testom i objęte są aż 25-letnią bezpłatną gwarancją.

 

Więcej informacji o materacach IKEA:

http://www.ikea.com/pl/pl/catalog/categories/departments/bedroom/Mattresses/

comments powered by Disqus