Jakie drzwi wewnętrzne do mieszkania?

Drzwi wewnętrzne stanowią standardowy element wyposażenia polskich mieszkań, domów jednorodzinnych czy innych obiektów użytkowych. Zapewniają prywatność ich stałym mieszkańcom i użytkownikom, a także wykazują się szeregiem innych właściwości. Wbrew pozorom wybór odpowiednich drzwi wewnętrznych nie zależy do najprostszych zadań – wymiana lub wprawienie całkowicie nowych skrzydeł na etapie wykańczania surowego obiektu mieszkalnego to inwestycja wiążąca się ze stosunkowo dużymi kosztami, które rosną wprost proporcjonalnie do liczby otworów drzwiowych przeznaczonych do remontu. Zatem czym kierować się przy wyborze drzwi wewnętrznych?

Drzwi wewnętrzne: rodzaje mechanizmów

Na polskim rynku drzwi wewnętrznych można znaleźć kilka podstawowych rodzajów skrzydeł, których mechanizm otwierania można dopasować do indywidualnych potrzeb, charakterystyki pomieszczeń oraz ich metrażu. Przy okazji zakupu drzwi wewnętrznych warto również zwrócić uwagę na otwieranie zamków – w przypadku awaryjnego otwierania drzwi rodzaj mechanizmu jest kluczowy dla zachowania ich pierwotnego wyglądu.

Drzwi rozwierne

Polscy Konsumenci najczęściej sięgają po tradycyjne drzwi rozwierne, które wyróżniają się dużą funkcjonalnością i bezproblemowym użytkowaniem. Sposób ich montażu jest przystępny nawet dla osób, które na co dzień mają niewielką styczność z pracami remontowymi. Najlepiej sprawdzają się w większych pomieszczeniach, choć producenci oferują drzwi o nieco mniejszych rozmiarach niż te standardowe. Warto jednak pamiętać o konieczności wyboru kierunku uchylania się drzwi: lewym lub prawym tak, aby uzyskać najwyższy poziom komfortu użytkowania.

Drzwi przesuwne

Rozwiązanie, które z każdym rokiem zyskuje na popularności. System przesuwny dedykowany szczególnie jest małym pomieszczeniom – nie wymagają zagospodarowania miejsca na skrzydło rozwierne. Wśród drzwi przesuwnych można wyróżnić ich dwa rodzaje: naścienne z widocznym mechanizmem, oraz chowane w ścianie działowej, o których warto jednak pomyśleć na etapie projektowania lub generalnego remontu domu czy mieszkania.

Drzwi składane

Rodzaj mechanizmu, który podobnie jak drzwi przesuwne, pozwala zaoszczędzić nieco więcej cennej przestrzeni w niewielkich pomieszczeniach. Drzwi harmonijkowe składają się z mniejszych elementów połączonych zawiasami, których złożenie powinno być możliwe za pomocą jednego ruchu. Warto jednak zaznaczyć, że drzwi harmonijkowe w pozycji złożonej mogą zaburzyć swobodne przemieszczanie się, zwłaszcza w przypadku mniejszych otworów drzwiowych.

Drzwi wewnętrzne drewniane: konstrukcja

Niezwykle istotnym czynnikiem, który wpływa na wytrzymałość skrzydeł wewnętrznych są materiały oraz technologie, które zostały zastosowane do ich wyprodukowania. Zdecydowanie najpopularniejszym rozwiązaniem są drzwi wewnętrzne drewniane, a dokładniej z drewna litego, które są gwarancją wysokiej jakości i długiej żywotności.

Najbardziej budżetowym rodzajem skrzydeł wewnętrznych są jednak drzwi wypełnione „plastrami miodu”, czyli wkładem stabilizacyjnym z tektury o sześciokątnym kształcie – stąd też nazwa. Są niezwykle lekkie, dlatego też wykazują się stosunkowo małą odpornością na uszkodzenia oraz niskim poziomem dźwiękoszczelności.

Nieco droższym, ale równocześnie solidniejszym rozwiązaniem okazują się drzwi wewnętrzne z płytą wiórową otworowaną, które często stosuje się do wykańczania sypialni, łazienek czy pokojów dziennych. Dobrze radzą sobie z tłumieniem dźwięków czy izolacją ciepła, a dodatkowo nie są aż tak podatne na uszkodzenia jak drzwi tekturowe.

Najdroższym, ale i najlepszym rozwiązaniem są drzwi wewnętrzne z pełnym wypełnieniem. Zastosowana w nich płyta tektura charakteryzuje się jednolitą strukturą, dzięki czemu skrzydła zyskują na wytrzymałości oraz innych parametrach jak dźwiękoszczelność i termoizolacja.

Okucia drzwi wewnętrznych

Podczas wymiany czy zakupu nowych drzwi do mieszkania warto również dobrać do nich odpowiedni rodzaj okuć. Decydują one nie tylko o designie skrzydeł wewnętrznych, ale również o ich praktycznym charakterze. Choć wiele osób pomija etap wyposażania drzwi w nowoczesne zamki antywłamaniowe, to jest to niezwykle przydatne rozwiązanie w przypadku drzwi łazienkowych, sypialnianych czy biurowych, gdzie w największym stopniu zależy nam na prywatności. Nawet w przypadku zakupu drzwi bez produkcyjnie zamontowanych zamków można je szybko i sprawnie zmodyfikować przy pomocy dobrego ślusarza w Krakowie. Pogotowie zamkowe to nie tylko ogromna pomoc w przypadku awaryjnego otwierania mieszkań czy samochodów, ale również naprawy, montażu czy wymiany zamków, zarówno w drzwiach wewnętrznych jak i zewnętrznych. Ślusarz w Krakowie 24h https://www.pogotowie-zamkowe-krakow-24h.pl/ błyskawicznie wprawi nowy zamek, i co najważniejsze, dokona tego bez szkody dla powierzchni i mechanizmu skrzydeł.

comments powered by Disqus