Kampus UJ. Rusza inwestycja za blisko 41 mln zł

fot. Joanna Kowalik/Uniwersytet Jagielloński

Rozpoczęła się rozbudowa hali eksperymentalnej Narodowego Centrum Promieniowania Synchrotronowego SOLARIS na kampusie Uniwersytetu Jagiellońskiego. Szacowany koszt inwestycji to prawie 41 mln zł.

Aby zmieścić nową infrastrukturę badawczą, konieczne jest powiększenie ośrodka. Dzięki temu uruchomione zostaną 4 kolejne linie badawcze, w tym SOLCRYS przeznaczona do badań strukturalnych. Umożliwi ona m.in. analizy struktury białek, wirusów, kwasów nukleinowych i polimerów.

Pracownia kriomikroskopii elektronowej i laboratorium

Na terenie powiększonej hali znajdzie się także Krajowe Centrum Kriomikroskopii Elektronowej wraz z pracownią, która docelowo ma pomieścić 4 mikroskopy. Obecnie dwa z nich ­– Titan Krios i Glacios – mieszczą się w laboratoriach w doku załadowczym starej części budynku.

Dla wszystkich użytkowników SOLARIS dostępne będzie również laboratorium przygotowywania próbek. W projekcie przewidziano również miejsce na nowe biura oraz przestrzeń warsztatową.

W trakcie trwania rozbudowy na kilka miesięcy zostanie wyłączone funkcjonowanie akceleratora kołowego. W tym czasie zespół akceleratorowy wykona gruntowne przeglądy wszystkich podsystemów oraz prace instalacyjno-naprawcze m. in. montaż komponentów nowej linii pomiarowej na podczerwień SOLAIR.

Inwestycja powinna być gotowa w połowie 2023 roku. Szacowany koszt to ok. 41 mln zł.

Narodowe Centrum Promieniowania Synchrotronowego SOLARIS zostało wybudowane w latach 2010-2015 przy Uniwersytecie Jagiellońskim. Znajduje się w nim synchrotron - źródło wyjątkowego światła, czyli promieniowania elektromagnetycznego (synchrotronowego), wykorzystywanego w wielu dziedzinach nauki. Krakowski ośrodek to pierwsza i jedyna tego typu infrastruktura badawcza w Europie Środkowo-Wschodniej.

News will be here