Weekend pełen atrakcji: Świąteczny Kiermasz Winyli, premiera w Teatrze KTO i miejskie kolędowanie

Zdjęcie ilustracyjne fot. LoveKraków.pl

Świąteczna atmosfera zapanuje w weekend w całym mieście. Będzie można wybrać się na spacer śladem szopek, wziąć udział we wspólnym kolędowanie, czy poszukać prezentów. Oto nasz subiektywny przegląd wydarzeń.

Przedświąteczna kolędowa lekcja śpiewania na Rynku Głównym

Najpiękniejsze polskie kolędy i pastorałki zabrzmią podczas 90. Krakowskiej Lekcji Śpiewania „Kolędy do śpiewania po domach”. Wspólne kolędowanie odbędzie się na Rynku Głównym w niedzielę, 21 grudnia o godz. 17.00.

Koncerty, magia i świąteczne rytmy w CSW Solvay

Karnawałowa podróż przez europejskie kraje pod hasłem „Jak bal, to bal”. A do tego: spektakl dla dzieci „Księga pełna czarów” oraz koncert świąteczno-noworoczny „Bal na parostatku”. Grudzień w Centrum Sztuki Współczesnej Solvay będzie pełny ciekawych wydarzeń. W niedzielę, 22 grudnia, o godz. 12.00 na scenie CSW Solvay zagości spektakl teatralny dla dzieci „Księga pełna czarów” w wykonaniu Teatru Miś. Tego samego dnia w niedzielę, 22 grudnia, na godz. 17.00 (w ramach Akademii Seniora), zaplanowano z kolei koncert karnawałowy „Jak bal, to bal – muzyczna podróż z pasją, miłością i humorem”.

Kolędowanie przy Choince pod Oknem Papieskim

Pani Choinka kończy w tym roku 18 lat! Z tej okazji wraca do Krakowa, aby jak co roku spotkać się pod Oknem Papieskim z dziećmi, mieszkańcami Krakowa i całej Archidiecezji Krakowskiej.
W sobotę, 21 grudnia po raz 18. metropolita krakowski, razem z najmłodszymi uroczyście zapali światełka na bożonarodzeniowym drzewku, które już niedługo stanie przy Franciszkańskiej 3, pod Oknem Papieskim.

W programie od 16.30 góralskie kolędowanie z Akademią Mała Ciupaga Godz. A o 17.00 - zapalenie światełek na choince i wizyta św. Mikołaja, który przygotował dla wszystkich prezenty dzieci.

Wigilia dla wszystkich, którzy są w potrzebie

Tony pierogów, słodyczy i hektolitry barszczu będą czekały na potrzebujących w najbliższą niedzielę 22 grudnia na krakowskim Rynku Głównym.

Tysiące potrzebujących znów spotkają się na krakowskim rynku. W niedzielę odbędzie się już 28. edycja Wigilia dla Bezdomnych i Potrzebujących. Charytatywne przedsięwzięcie rozpocznie się o godz. 11:00 i potrwa tak długo, jak długo będą chętni do skorzystania z posiłku. Tradycyjnie na płycie rynku stanie szpital polowy, w którym będzie świadczona pomoc medyczna.

Więcej o inicjatywie pisaliśmy tutaj:

Świąteczny kiermasz płyt winylowych w Solvay

Płyty winylowe przeżywają swoją  drugą młodość. Od dwóch lat sprzedaż winyli przekracza sprzedaż liczbę płyt CD, co potwierdza raport RIAA (Recording Industry Association of America) podsumowujący rok 2022. Kolekcjonerskie czarny krążek może być idealnym pomysłem na prezent.

Kiermasz potrwa do niedzieli, 22  grudnia w godzinach 10-20 w Solvay Park.

Premiera roztańczonego spektaklu na deskach Teatru KTO

O życiu, tęsknotach i marzeniach – tych spełnionych i tych niespełnionych, muzyką, śpiewem i tańcem opowie najnowszy spektakl Teatru KTO „Bal”, który będzie miał swoją premierę 19 grudnia. To także propozycja na tegorocznego sylwestra – przedstawienie zostanie wówczas zagrane publiczności dwukrotnie.

„Bal” to spektakl, który przekracza granice i zabiera w podróż, z której nie ma powrotu do zwykłej codzienności.  Taniec mówi w nim więcej niż słowa, a rytm wyznacza pełna pasji i dynamizmu choreografia. Losy postaci odmalowane są plastycznym kolażem ciał aktorów, w pulsie muzyki – od swingowych lat 30., przez namiętne tanga lat 50., aż po żywiołowe współczesne rytmy. Każda epoka ma swój unikalny koloryt, a każdy taniec opowiada inną historię miłości, marzeń i przemijania.

Jak mówi Jerzy Zoń, dyrektor Teatru KTO i reżyser spektaklu, inspiracją do powstania przedstawienia był kultowy film „Bal” Ettore Scoli. – Kiedy zobaczyłem tę produkcję po raz pierwszy, zapisałem sobie ją w głowie. Pozbawiony warstwy słownej, ze wspaniałymi aktorami i muzyką Vladimira Cosmy. Teraz przyszedł czas, żeby do tego pomysłu wrócić. Film pokazuje marzenia człowieka i nostalgię. Pokazuje upływający czas, który stara się opierać tańcowi. Taniec, mam wrażenie, trochę z nim przegrywa, ale nasz spektakl nie. W filmie jest też wspaniała stara knajpa, tzw. tancbuda. Taką też zaaranżujemy w teatrze – opowiada Zoń.

W „Balu” najważniejszy jest taniec, muzyka i śpiew, czyli te elementy codziennego życia wyzwalające w nas dobre emocje. Tym spektaklem Teatr KTO da swoim Widzom niesamowitą energię do wejścia w 2025 rok z nowymi marzeniami i pragnieniami.

Ostatnie przed Świętami Bożego Narodzenia koncerty abonamentowe

Filharmonia Krakowska zaprasza na ostatnie przed Świętami Bożego Narodzenia koncerty abonamentowe, które odbędą się w piątek, 20 grudnia o godz. 19:30, oraz w sobotę, 21 grudnia o godz. 18:00. W repertuarze wieczorów znajdzie się monumentalne oratorium Izrael w Egipcie Georga Friedricha Haendla – wyjątkowe dzieło, które po raz pierwszy zabrzmi w wykonaniu krakowskiego zespołu.

Na scenie wystąpią Orkiestra i Chór Filharmonii Krakowskiej pod batutą maestro Łukasza Borowicza oraz znakomici soliści: Alexandra Lowe, Klaudia Czyszczoń, Xenia Puskarz Thomas, James Gilchrist i Blaise Malaba. Oratorium, napisane przez Haendla w 1738 roku, przeszło liczne zmiany na przestrzeni wieków. Publiczność w Krakowie usłyszy jego wersję przygotowaną przez brytyjskiego dyrygenta Roberta Kinga, która powstała na potrzeby Festiwalu Mendelssohna w 2014 roku.

Sobotni koncert poprzedzi Dyskusyjny Klub Muzyczny „Wszystko Gra”, który odbędzie się o godz. 16:30 w Sali Złotej Filharmonii. Gościem specjalnym spotkania będzie Łukasz Borowicz, który przybliży historię dzieła i jego wyjątkowe miejsce w dorobku Haendla. Rozmowę poprowadzi Agnieszka Malatyńska-Stankiewicz, a towarzyszyć jej będzie degustacja wina Maestro Primitivo z regionu Apulia. Wstęp na spotkanie jest bezpłatny. Szczegóły dotyczące wydarzeń dostępne są na stronie internetowej Filharmonii Krakowskiej.