28. Wigilia dla Bezdomnych i Potrzebujących: Wydamy ok. 20 tys. porcji jedzenia

Jan Kościuszko wraz ze swoimi współpracownikami w najbliższą niedzielę 22 grudnia o godz. 11 zaprasza wszystkich samotnych i potrzebujących na Rynek Główny, na 28. wspólną wigilię.

Co rok w organizację wydarzania aktywnie włączał się ks. Tadeusz Isakowicz-Zalewski, prezes Fundacji im. Brata Alberta, nie tylko prowadząc modlitwę, ale osobiście smażąc karpie i wydając posiłki potrzebującym.

Pierwsza Wigilia dla Bezdomnych i Potrzebujących bez ks. Isakowicza-Zaleskiego

Niebawem minie pierwsza rocznica śmierci kapłana, który zaraz obok pomysłodawcy wydarzania – Jana Kościuszki – był jego ikoną.

Jan Kościuszko postanowił minutą ciszy uczcić pamięć zmarłego w styczniu ks. Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego, który od lat wspierał organizację Wigilii dla Osób Bezdomnych i Potrzebujących.

– Ksiądz Tadeusz Isakowicz-Zalewski zostawił po sobie olbrzymią pustkę, której niczym nie da się zapełnić. Ks. Tadeusz pozostanie w naszej pamięci. To był jeden z najbardziej uczciwych, najlepszych i prawych osób, jakie znam – wspominał duchownego.

Kilka dni temu Jan Kościuszko zaprosił do zaangażowania się w Wigilię dla Osób Bezdomnych i Potrzebujących proboszcza Bazyliki Mariackiej, ks. Dariusza Rasia. – Sama obecność, poświęcenie darów i wsparcie duchowe jest rzeczą nieocenioną. Mamy nadzieję, że ta współpraca będzie się rozwijała – mówi krakowski filantrop.

Wszyscy chętni zostaną ugoszczeni tradycyjnymi daniami wigilijnymi: pierogami, barszczem z uszkami, karpiem, kapustą z grzybami. Tradycyjnie, każdy będzie mógł się posilić do woli, a nawet zabrać ciepły posiłek do domu.

– Staramy się utrzymać ten sam standard, który był w poprzednich latach. Będzie barszcz czerwony, pierogi z kapustą i ruskie, krokiety, bigos, a dodatkowo ze względu na porę roku zrobimy również kocioł chłopski, który będzie z dużą ilością mięsa, ziemniaków i przypraw – dodaje. I wyjaśnia: – Mamy taką logistykę, że na bieżąco będziemy przygotowywać te posiłki. Zakładamy, że wydamy ok. 20 tys. porcji jedzenia.

Na wigilii nie zabraknie tradycyjnych potraw
Na wigilii nie zabraknie tradycyjnych potraw


Szersza pomoc medyczna

Na tym nie koniec. Potrzebujący otrzymają paczki żywnościowe, a w szpitalu polowym będą mogli skorzystać z bezpłatnych badań medycznych. W tym roku po raz pierwszy z USG.

W specjalnym namiocie medycznym lekarze będą świadczyli m.in. specjalistyczne konsultacje kardiologiczne, internistyczne, endokrynologiczne, dermatologiczne czy stomatologiczne.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Stare Miasto