Karton klapowy i taśma klejąca – duet idealny

Karton klapowy łączy w sobie prostotę konstrukcji z odpowiednią wytrzymałością na uszkodzenia mechaniczne, takie jak wgniecenia lub przebicie. Jednak, żeby pudełko mogło przybrać swoją formę, niezbędne jest użycie taśmy klejące. Ale jak wybrać taką, która dobrze zabezpieczy przesyłkę i nie odklei się w czasie transportu? Na to pytanie odpowiadamy w niniejszym artykule. Zapraszamy do lektury.

Karton klapowy – cechy charakterystyczne

Karton klapowy, znany również jako american box lub „klapówka”, jest najbardziej popularnym rodzajem opakowania kartonowego w branżach e-commerce. Jego konstrukcja zapewnia łatwość składania, a odpowiednio dobrane parametry tektury optymalnie zabezpieczają produkty podczas transportu. Cechą charakterystyczną kartonu klapowego jest sposób jego wykonania: karton składa się z jednego arkusza tektury falistej, ponacinanego w ten sposób, by po złożeniu tworzyć pudełko. Karton posiada klapy zarówno w górnej, jak i dolnej części. Aby je zakleić, konieczne jest użycie taśmy klejącej.

Kartony klapowe są dostępne u producenta Grembox.

Jaka taśma klejąca będzie najlepsza do zaklejenia kartonu klapowego?

Przy wyborze taśmy do zaklejenia kartonów klapowych należy przede wszystkim zwrócić uwagę na rodzaj kleju, który stanowi jej bazę. Do klejenia tektury najlepiej sprawdzają się taśmy na kleju kauczukowym: hot-melt lub solvent. Oba rodzaje taśmy są bardzo silne i dobrze zabezpieczą przesyłki kurierskie. Jaka jest między nimi różnica?

Taśmy pakowe do zaklejania kartonów: klej solvent

Klej solvent jest najsilniejszym klejem stosowanym na taśmach pakowych, w związku z tym najlepiej sprawdza się do zaklejania przesyłek bardzo ciężkich (ok. 100 kg) lub bardzo wartościowych. Klej solvent przykleja się nawet do zakurzonych powierzchni. Działa w skrajnych temperaturach i jest odporny na czynniki atmosferyczne, takie jak deszcz czy promienie słoneczne. W skrócie można powiedzieć, że taśmy na kleju solvent to taśmy do zadań specjalnych.

Taśmy pakowe do zaklejania kartonów: klej hot-melt

Klej hot-melt również jest odporny na działanie czynników atmosferycznych, natomiast w odróżnieniu od taśm na kleju solvent, musi być aplikowany na powierzchnie czyste. Jego moc wytrzyma wagę przesyłek do 25 kg, a więc akurat takiej, jaką akceptuje większość firm kurierskich. Taśmy na kleju hot-melt są odporne na zmiany temperatury. Bardzo dobrze przylegają do tektury i nie odklejają się samoczynnie, np. pod wpływem drgania w czasie transportu przesyłki.

Taśmy pakowe można kupić w sklepie Grembox.pl

W jaki sposób najszybciej zakleić karton klapowy taśmą klejącą?

Zaklejanie kartonu klapowego należy rozpocząć od przygotowania wygodnego miejsca. Dobrze jest przygotować sobie od razu niezbędne rzeczy, tzn. taśmę pakową, nożyczki i karton. Można też użyć specjalnego dyspensera do taśm, co rekomendujemy, ponieważ praca z nim to najszybsza i najwygodniejsza forma aplikowania taśmy klejącej. W tak przygotowanym miejscu można wziąć się do pracy. W pierwszym kroku należy uformować karton na kształt pudła, a następnie zakleić klapy z jednej strony. Będą one stanowiło dno opakowania kartonowego. W przypadku opakowań o podstawie prostokąta, najpierw trzeba złożyć klapy o krótszym boku, a następnie te dłuższe. Po wypełnieniu pudełka zawartością, to samo należy zrobić z górnymi klapami. Jeżeli chcemy mieć pewność, że klapy nie otworzą się w trakcie transportu, możemy zastosować drugą warstwę taśmy.

Dyspensery do taśm dostępne są na Grembox.pl

Rola kartonu klapowego i taśmy klejącej w e-commerce

Odpowiedni dobór kartonu klapowego i taśmy klejącej ma bardzo ważne znaczenie, jeśli chodzi o skuteczność pakowania w branży e-commerce. Wybierając taśmę klejącą, ważne jest, aby wziąć pod uwagę nie tylko wagę paczki i wartość zawartości, ale również warunki, w jakich przesyłka będzie transportowana. Taśmy na kleju kauczykowym – solvent i hot-melt – oferują różne właściwości, które mogą być dopasowane do indywidualnych potrzeb każdej przesyłki. Dodatkowo, użycie dyspensera do taśm znacząco ułatwia i przyspiesza proces zaklejania kartonów, zapewniając ich bezpieczne i estetyczne zamknięcie.

Sklep z opakowaniami kartonowymi Grembox.pl stanowi miejsce, gdzie każdy znajdzie odpowiednie rozwiązania pakownicze, dostosowane do specyfiki swoich produktów i wymogów branży.