Klonowy szpaler na Złocieniu

Ul. Domagały fot. Mapy Google

308 klonów stanie wzdłuż ulicy Domagały na krakowskim Złocieniu. Będzie to jedna z najdłuższych w Krakowie zadrzewionych alej.

Zarząd Zieleni Miejskiej posadzi drzewa na całej długości ulicy, od skrzyżowania z ul. Agatową na południu, do skrzyżowania z ul. Nad Drwiną na północy.

Wola mieszkańców

Nasadzenia to pomysł mieszkańców, którzy zwrócili się w tej sprawie do Zarządu Zieleni Miejskiej. Złocień to dzielnica, w której jak w soczewce skupiają się problemy współczesnego Krakowa – gęsta, chaotyczna zabudowa, problemy z komunikacją i zieleń jako towar deficytowy. – To bardzo fajna inicjatywa mieszkańców, której od razu przyklasnęliśmy – tłumaczy Piotr Kempf, dyrektor Zarządu Zieleni Miejskiej.

Z planowaniem nasadzeń ZZM musiał poczekać do momentu, aż Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu upora się z kompleksową przebudową ul. Domagały. W ramach przebudowy ulicy ZIKiT nie przewidywał nasadzeń drzew, ale ostatecznie obie jednostki doszły do porozumienia i szpaler drzew ozdobi jedną z najważniejszych arterii osiedla.

Aleję będą tworzyły dwie odmiany klonów – przebarwiający się jesienią na żółto klon pospolity i czerwieniejący „Faassen's Black”. Szpaler będzie uzupełniony przebarwiającymi się na czerwono krzewami derenia białego „Sibrica”.

Sadzenie drzew rozpocznie się albo jeszcze tej jesieni, albo wczesną wiosną. Co ważne, w akcję sadzenia ZZM chce zaangażować mieszkańców. – Będziemy to robić we współpracy ze szkołą ze Złocienia, tak żeby dzieci miały realną pamiątkę – zapewnia wspomniany wcześniej Piotr Kempf.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Bieżanów-Prokocim
comments powered by Disqus