Kora Jackowska będzie miała swój skwer w Krakowie? „To hołd dla jej twórczości i związków z miastem”

Kora Jackowska zostałaby patronką skweru u zbiegu ulic Bolesława Prusa i Juliana Fałata. fot. archiwum

Jest projekt uchwały w sprawie nazwania skweru imieniem Olgi Jackowskiej – „Kory”.

Chodzi o obszar położony u zbiegu ulic Bolesława Prusa i Juliana Fałata. Nazwanie skweru to inicjatywa mieszkańców  - sprawą radni Dzielnicy VII Zwierzyniec zajęli się już w ubiegłym roku.

Radni zaznaczają, że umiejscowienie i sposób zagospodarowania zrewitalizowanego w ostatnich latach skweru daje możliwość organizacji na jego terenie lokalnych wydarzeń kulturalnych, które kultywowałyby pamięć o artystce i jej dorobku.

„To hołd dla wybitnej artystki”

Proponowana nazwa uzyskała już pozytywną opinię Zespołu ds. Nazewnictwa Komisji Kultury i Ochrony Zabytków Rady Miasta Krakowa.

– Olga Jackowska – „Kora” była wybitną artystką, której biografia oraz twórczość w znacznym stopniu związane były z Krakowem. Nazwanie skweru u zbiegu ul. Juliana Fałata i ul. Bolesława Prusa imieniem artystki będzie stanowić hołd dla jej twórczości oraz związków z miastem – czytamy w projekcie uchwały.

„Kora”, czyli Olga Aleksandra Sipowicz z domu Ostrowska, primo voto Jackowska, urodziła się 8 czerwca 1951 roku w Krakowie. Jackowska to ikona polskiej muzyki rockowej.

Kora jako nastolatka była związana z krakowskim środowiskiem artystycznym i hippisowskim. Przyjaźniła się z Piotrem Skrzyneckim, Jerzym Beresiem, Wiesławem Dymnym, Krystyną Zachwatowicz i Piotrem Markiem. Po maturze poznała Marka Jackowskiego, który był jej pierwszym mężem.

Kora Jackowska przez prawie dwa lata pracowała jako psychoterapeutka w Klinice Psychiatrii Dziecięcej w Krakowie.

Polska wokalistka i autorka tekstów w latach 1976 – 2008 była wokalistką legendarnego zespołu Maanam. Do największych przebojów grupy należą m.in. „Kocham cię kochanie moje”, „Wyjątkowo zimny maj”, „Boskie Buenos”, „Nic dwa razy”, „Się ściemnia” czy „Krakowski spleen”.

Kora zmarła 28 lipca 2018 roku w Bliżowie.

Jeśli radni odniosą się do projektu uchwały pozytywnie, skwer zostanie nazwany imieniem artystki jeszcze w tym roku.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Zwierzyniec
comments powered by Disqus