Krakowscy uczniowie sięgają po alkohol i papierosy – rzadziej po marihuanę

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKrakow.pl

Ponad 10 tys. uczniów z krakowskich szkół wzięło udział w badaniach ankietowych dotyczących m.in. używania substancji psychoaktywnych. Pokazały one, że co piąty gimnazjalista przynajmniej raz w życiu próbował alkoholu i papierosów, a co trzeci uczeń szkoły ponadgimnazjalnej sięga po „procenty” kilka razy w miesiącu.

W badaniu ankietowym zrealizowanym przez Miejskie Centrum Profilaktyki Uzależnień w Krakowie w roku szkolnym 2016/2017 wzięło udział łącznie 10 134 uczniów - w tym 5 183 uczniów szkół podstawowych, 2 814 szkół gimnazjalnych oraz 2 137 szkół ponadgimnazjalnych. Badanie, które organizowane było wśród krakowskich uczniów po raz siódmy, dotyczyło m.in. stylu życia, używania substancji psychoaktywnych czy zachowań ryzykownych i zostało przeprowadzone po zakończonych szkoleniach profilaktycznych z obszaru zapobiegania uzależnieniom.

Kawa i napoje energetyczne na pierwszym miejscu

Substancjami psychoaktywnymi, po które najczęściej sięgają uczniowie zarówno szkół podstawowych, gimnazjów, jak i szkół ponadgimnazjalnych są kawa i napoje energetyczne.

– Zdecydowana większość uczniów szkół ponadgimnazjalnych przyznaje, że piła kawę z kofeiną przynajmniej raz w życiu – 88 proc. dziewcząt i 79 proc. chłopców – podaje Miejskie Centrum Profilaktyki Uzależnień w Krakowie i podkreśla, że wśród uczniów szkół gimnazjalnych można zauważyć wyraźną tendencję wzrostową w spożyciu kawy (24 proc. dziewcząt oraz 21 proc. chłopców pije kawę kilka razy w tygodniu).

Uczennice szkół ponadgimnazjalnych wybierają wódkę

Wiek inicjacji alkoholowej krakowskich uczniów wynosi około 12 lat. Z badań wynika, że 19 proc. dziewcząt i 18 proc. chłopców ze szkół gimnazjalnych raz lub kilka razy w życiu próbowało alkoholu, natomiast co trzeci uczeń szkoły ponadgimnazjalnej deklaruje, że sięga po „procenty” kilka razy w miesiącu.

Spośród osób, które zadeklarowały używanie alkoholu, najwięcej wskazało, że jest nim piwo (11 proc. uczennic i uczniów). Najpopularniejszym trunkiem wśród uczennic szkół ponadgimnazjalnych okazała się wódka, a wśród chłopców – piwo.

– Najbardziej jestem zaskoczony tym, że jeśli chodzi o picie alkoholu, to grupa kobiet zaczyna doganiać grupę mężczyzn – wyznaje dyrektor Miejskiego Centrum Profilaktyki Uzależnień w Krakowie Adam Chrapisiński oraz podkreśla, że piwo – najczęściej kupowany przez krakowskich uczniów alkohol – jest traktowany przez Polaków bardzo często za napój chłodzący, a nie procentowy trunek.

Przestają chodzić „na dymka”?

– W porównaniu z badaniami prowadzonymi w zeszłym roku szkolnym obserwujemy stałą tendencję związaną z paleniem papierosów wśród uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych oraz wyraźną spadkową wśród uczniów szkół ponadgimnazjalnych – informuje MCPU.

Wśród gimnazjalistów 22 proc. dziewcząt i 20 proc. chłopców wskazało, że przynajmniej raz w życiu paliło papierosy – w szkołach ponadgimnazjalnych przyznała się do tego ponad połowa uczniów (53 proc. dziewcząt i 50 proc. chłopców).

Leki na lepszy nastrój i marihuana

Leki w celu zmiany nastroju stosuje znacznie mniej osób w każdym z typów szkół w porównaniu z zeszłym rokiem szkolnym.

W gimnazjach oraz szkołach ponadgimnazjalnych częściej po tego typu leki sięgają dziewczęta. 11 proc. dziewcząt i 6 proc. chłopców ze szkół gimnazjalnych oraz 15 proc. dziewcząt i 7 proc. chłopców ze szkół ponadgimnazjalnych deklaruje sięganie po leki w celu zmiany nastroju, przynajmniej raz w swoim życiu. Wśród uczniów szkół podstawowych przyznaje się do tego 4 proc. dziewcząt i 5 proc. chłopców.

– W porównaniu do badań prowadzonych w ubiegłych latach możemy zauważyć stałą tendencję dotyczącą braku deklaracji  sięgania po marihuanę wśród uczniów szkół podstawowych oraz nieznaczną spadkową wśród dziewcząt ze szkół ponadgimnazjalnych i wyraźną spadkową tendencję wśród chłopców ze szkół ponadgimnazjalnych – podaje MCPU.

7 proc. dziewcząt i 9 proc. chłopców ze szkół gimnazjalnych deklaruje używanie marihuany przynajmniej raz w swoim życiu. Około 1/3 uczniów szkół ponadgimnazjalnych przyznaje, że przynajmniej raz w życiu paliła marihuanę.

Dopalacze najmniej popularne

– Niewielki odsetek uczniów szkół gimnazjalnych deklaruje używanie nowych substancji psychoaktywnych (dopalaczy) przynajmniej raz w życiu: zarówno 3 proc. dziewcząt jak i chłopców. W przypadku szkół ponadgimnazjalnych jest to 4 proc. dziewcząt i 5 proc. chłopców – wyjaśnia Miejskie Centrum Profilaktyki Uzależnień w Krakowie oraz podsumowuje, że tendencja w tej kategorii na przestrzeni kilku lat jest stała zarówno wśród uczniów szkół gimnazjalnych, jak i ponadgimnazjalnych.