Krakowska firma planuje ważną inwestycję. Chce produkować zielony wodór

Krakowska firma Westa Investments realizuje w województwie lubuskim nowatorski projekt inwestycyjny pod nazwą H2 Energy. Projekt przewiduje budowę zakładu do produkcji zielonego wodoru.

Będzie to w pełni kompleksowy i samowystarczalny zakład produkcyjny o dużej skali produkcji. Prezes Zarządu spółki H2 Energy Sp. z o. o. Artur Paluch przekazał, że dla potrzeb tej inwestycji H2 Energy, będąca spółką kontrolowaną przez Westa Investments, pozyskała ponad 2000 ha terenów, na których znajdować się będą farmy fotowoltaiczne, turbiny wiatrowe oraz instalacja do produkcji wodoru.

Realizowana inwestycja ze względu na swoją skalę jest aktualnie największym projektem tego typu w Polsce i jednym z największych w Europie. H2 Energy zakłada, że do roku 2030 uda się osiągnąć moce produkcyjne na poziomie 300 MW mocy elektrolizerów co pozwoli produkować ponad 90 ton zielonego wodoru dziennie.

Produkcja energii elektrycznej w odbywać się będzie w oparciu o własne zasoby OZE: farmy fotowoltaiczne i elektrownie wiatrowe. Sama produkcja zielonego wodoru odbywać się będzie w oparciu o elektrolizery w technologii PEM. Niewątpliwą przewagą tej technologii produkcji wodoru jest skala instalacji. Współczesne elektrolizery o dużych mocach produkcyjnych są instalacjami o niedużych rozmiarach, porównywalnych wielkością do standardowego 20 – stopowego kontenera morskiego. Całości projektu dopełniać będzie bocznica kolejowa wraz z terminalem intermodalnym, umożliwiającym dostawy wodoru za pomocą transportu drogowego i kolejowego. Najbardziej interesujące perspektywy związane są z możliwością wykorzystania istniejącej infrastruktury gazowej.

Przez teren inwestycji przebiega gazociąg Jamał, który kiedyś służył do transportu gazu ziemnego a obecnie rozpatrywane są technologiczne możliwości wykorzystania jego lub też nowego dedykowanego rurociągu gazowego do transportu wodoru. Dlatego też nie dziwi fakt, iż inwestycja krakowskiej firmy budzi bardzo duże zainteresowanie podmiotów branżowych nie tylko z Polski ale i z całej Europy. Zainteresowane współpracą z H2 Energy są przede wszystkim te podmioty, które obecnie są konsumentami wodoru i używają ich do produkcji wyrobów chemicznych, nawozów ale również duże zainteresowanie jest ze strony sektora transportowego, gdyż rynek transportu opartego o pojazdy napędzane wodorem rozwija się bardzo dynamicznie i deficyt „zielonego” wodoru jest tu szczególnie duży.

Pod koniec 2023 roku weszła w życie unijna Dyrektywa RED III zmieniająca wcześniejsze dyrektywy w zakresie promowania energii ze źródeł odnawialnych. Nadrzędnym celem tej dyrektywy jest przyspieszenie dekarbonizacji przemysłu w Europie. UE jednoznacznie określiła się, iż głównym narzędziem za pomocą którego osiągnięty zostanie cel dekarbonizacji przemysłu ciężkiego i transportu będzie „zielony wodór”, czyli wodór wyprodukowany w technologii bezemisyjnej. Do roku 2030 „zielony” wodór stanowić ma ponad 42 % wodoru zużywanego w przemyśle. Natomiast już w 2035 r. 60 % wodoru w przemyśle będzie musiało być „zielone".

Polska, wytwarzając ponad 1,3 mln ton wodoru roczniem, jest trzecim w Europie i piątym na świecie największym producentem wodoru. Niestety główny problem polega na tym, że obecnie zarówno w Polsce jak i w Europie do produkcji wodoru powszechnie stosuje się metody, które wykorzystują jako surowiec paliwa kopalne takie jak gaz ziemny. W ten sposób powstaje „szary” wodór, którego produkcja związana jest z zanieczyszczeniami środowiska i olbrzymią emisją CO2. Stąd też wyzwaniem w skali całej Europy jest pilne stworzenie nowej gałęzi gospodarki jaką ma być gospodarka wodorowa oparta o „zielony wodór”. Dlatego też obecnie jesteśmy świadkami odbywającej się właśnie wodorowej rewolucji, która zmienia rynek energetyczny Europy i będzie w już najbliższej przyszłości bezpośrednio wpływać na wszystkie inne gałęzie europejskiego przemysłu.

Co prawda rynek produkcji „zielonego” wodoru jest w Europie jeszcze w początkowym stadium rozwoju ale dynamicznie się rozwija. Powstałe do tej pory pojedyncze instalacje w poszczególnych krajach nie mają szans na zaspokojenie chociażby znikomej części popytu w najbliższych latach ale w całej Europie pojawiają się liczne nowe projekty wodorowe. Jak wspomina Prezes Zarządu - Projekt realizowany przez Westa Investments jest tak kluczowy dla dekarbonizacji polskiej gospodarki.