Krakowski Teatr Scena Stu trafił pod skrzydła miasta

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Mówiło się o tym od dawna, ale teraz to już oficjalna informacja. Krakowski Teatr Scena Stu od 1 stycznia jest miejską instytucją kultury.

Teatr Stu przez 20 lat był prowadzony przez samorządy województwa małopolskiego i miasta, ale jako główny organizator występowało województwo.

Teatr chce do miasta

O wyłącznej opiece miasta rozmawiano już od kilku lat, a w marcu 2018 roku krakowscy radni podjęli uchwałę o woli przejęcia teatru przez miasto.

Idei finansowania przez miasto Teatru Stu od dawna przychylny był jego założyciel i dyrektor artystyczny Krzysztof Jasiński. Podkreślał, że znacznie ułatwia to zarządzanie teatrem i że zależy mu przede wszystkim na rozwoju instytucji.

– Od dawna mówiłem o tym, żeby to właśnie miasto w całości przejęło finansowanie Teatru Stu – mówił podczas posiedzenia komisji kultury w marcu 2018 Jasiński. – W końcu mamy w nazwie słowo „krakowski” i jesteśmy miejskim teatrem – zaznaczał.

Województwo było na „tak”

Pod koniec sierpnia 2018 Sejmik Województwa Małopolskiego wyraził na to zgodę. W uzasadnieniu do projektu uchwały pisano wówczas, że województwo „poddało szerokiej analizie i ocenie możliwe warianty funkcjonowania i dalszego rozwoju tego Teatru, które wskazują, że prowadzenie Teatru przez jednego organizatora sprzyja optymalizacji i zwiększeniu skuteczności procesu zarządzania instytucją, a po stronie organizatora wzmacnia nadzór oraz sprawność przeprowadzania procesów decyzyjnych”.

Do tej pory województwo miało 60-procentowy udział w rocznej dotacji na pokrycie kosztów stałych teatru, a miasto – 40 procent. Po zaistniałych zmianach kosztami utrzymania zajmie się wyłącznie miasto.

Teatr Stu mieści się w należącej do miasta kamienicy przy al. Krasińskiego 16, dodatkowo podnajmuje oficynę sąsiadującego z nią budynku (Krasińskiego 18), której właścicielem jest Towarzystwo Urzędników Gminy Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa. Mieszczą się w niej zaplecze techniczne sceny, garderoby czy magazyn dekoracji.

Będzie o wiele łatwiej?

Jak czytamy w komunikacie znajdującym się na oficjalnej stronie miasta, decyzja pozwoli uporządkować wiele spraw związanych z funkcjonowaniem teatru.

„Przejęcie nadzoru nad instytucją przez jednego organizatora, który jest właścicielem budynku, z pewnością przyspieszy i uprości procesy decyzyjne związane z prowadzeniem zadań inwestycyjnych (w tym związanych z zakupem wyposażenia) i remontowych, co w bezpośredni sposób przełoży się na komfort dla widzów. Ponadto od swego powstania Teatr kojarzony był zawsze z naszym miastem, co podkreśla między innymi jego nazwa Krakowski Teatr – Scena STU” – informuje miasto.

Na początek roku – „Cabaret”

Najnowszym spektaklem na afiszu Teatru Stu jest „Cabaret” w reżyserii Krzysztofa Jasińskiego. Uroczysta premiera miała miejsce 6 stycznia.

–  Nasze wnętrze idealnie nadaje się do realizacji tego spektaklu. Kiedy zobaczyłem amerykańską wersję Sama Mendesa, powiedziałem: to przecież było reżyserowane w Teatrze Stu! Dlatego cieszę się, że mogę przedstawić Państwu ten wspaniały tytuł w znakomitej, krakowskiej obsadzie – mówił LoveKraków.pl podczas zapowiedzi nadchodzącego sezonu dyrektor Krzysztof Jasiński.

comments powered by Disqus