Projekt powstał z myślą o ptakach wodnych, spotykanych w Krakowie. Polega na montażu dwudziestu tablic z informacją o zasadach karmienia. Na tablicach znajdą się też ciekawostki przyrodnicze o gatunkach występujących w wybranych miejscach - nad rzekami i popularnymi wśród mieszkańców zalewami. Dodatkowo zorganizowane zostaną spacery po użytkach przyrodniczych, które przybliżą Krakowianom zwyczaje ptaków tam występujących.
Skąd pomysł na „ptasi” projekt?
Ptaki wodne żyją na co dzień obok nas. Większość z nas zna je z widzenia, a niewiele wiemy o ich zwyczajach, także tych żywieniowych. Częsty jest widok opiekunów z dziećmi, dokarmiających kaczki, które nie tylko w zimie są stałymi bywalcami miejskich rzek i stawów albo łabędzi, zimujących na Wiśle.
Niewiele z nas wie, że ptaków wodnych nie należy dokarmiać chlebem, tym bardziej chlebem mokrym lub spleśniałym. Często dokarmiamy je przypadkowymi resztkami z własnego stołu, nie mając świadomości, że dokarmianie chlebem jest tym, czym dla człowieka dieta, oparta na tzw. "śmieciowym" jedzeniu.
Na skutek nieprawidłowej diety kaczki i łabędzie tracą instynkt wędrówkowy oraz zapadają na szereg groźnych dla zdrowia i życia chorób. Chleb podawany ptakom wpływa negatywnie na układ trawienny, niszcząc ich żołądek i wątrobę. W efekcie tracą na wadze, słabną i umierają.
Często zamiast świeżych, pokrojonych i niesolonych warzyw, otrębów, płatków zbożowych, gotowanej i wysuszonej pszenicy, kaszy i ryżu, karmimy ptaki pieczywem produkcji przemysłowej, które zawiera ulepszacze i konserwanty.
Chcemy, żeby żyło się lepiej ptakom, a przy okazji nam, bo ptaki stanowią ważną część naszego otoczenia przyrodniczego.
Olga Płuciennik