Kropla w morzu potrzeb. Mieszkańcy Krowodrzy Górki zyskają większy parking

Osiedle Krowodrza Górka fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Pomiędzy blokami przy ulicy Krowoderskich Zuchów miasto w przyszłym roku przebuduje zniszczony parking. Będzie on bardziej pojemny niż dotychczas, bo najpierw wyburzony zostanie budynek starej hydroforni. Mieszkańcy osiedla od dawna skarżą się na brak miejsc postojowych.

Nowy parking powstanie przy bloku przy ul. Krowoderskich Zuchów 15. Obecnie powody do narzekania mają tam i kierowcy (na brak miejsc), i piesi – na stan chodników. Teraz sytuacja ma się poprawić, bo ZIKiT zamierza wyburzyć stojący przy bloku okrągły budynek i uporządkować cały teren.

W przyszłym roku w tym miejscu powstaną nowe miejsca postojowe, w tym jedno dla osób niepełnosprawnych, i nowe odcinki chodników. Na części terenu pozostanie zagospodarowana zieleń.

Rozbiórka w tym roku

ZIKiT rozpisał właśnie przetarg na pierwszy etap prac, czyli na wyburzenie hydroforni, przełożenie podziemnych instalacji i montaż oświetlenia. Firma będzie miała czas na przeprowadzenie prac do końca października tego roku. Sama budowa zaplanowana jest na kolejny sezon.

Przewodniczący Rady Dzielnicy IV Prądnik Biały Jakub Kosek mówi, że to inwestycja, o którą mieszkańcy upominają się już od dłuższego czasu. – Nieużywana hydrofornia zajmuje miejsce, a dodatkowo jest siedliskiem szczurów. Wyburzenie jej pozwoli wyznaczyć nowe miejsca parkingowe, a oprócz tego wiąże się to z uporządkowaniem obecnego stanu rzeczy i sposobu parkowania – tłumaczy. Przyznaje przy tym, że prace były przewidziane już na poprzedni rok, ale przedłużyło się przygotowanie dokumentacji i środki trzeba było przesunąć do następnego budżetu.

Potrzebny P&R

Krowodrza Górka jest jednym z tych osiedli, których mieszkańcy boleśnie odczuwają brak miejsc parkingowych. Osiedlowe uliczki codziennie stają się nieformalnym parkingiem Park&Ride dla kierowców przyjeżdżających od północnej strony do Krakowa i przesiadających się następnie do tramwaju. Problem zmniejszy się dopiero przy okazji budowy linii tramwajowej na Górkę Narodową, bo jeden z parkingów Park&Ride jest planowany właśnie przy pętli Krowodrza Górka.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Prądnik Biały
comments powered by Disqus