Lotna Czytelnia wyrusza na Planty

Lotna Czytelnia fot. mat.prasowe
Od dziś na Plantach będzie można spotkać Lotną Czytelnię.

Książki na wyciągnięcie ręki? Lotna Czytelnia już po raz siódmy będzie przemierzała Planty z solidną porcją literatury. Charakterystyczny biały rower cargo wypełniony książkami będzie można spotkać w każdą środę w godzinach 14.00–17.00.

Proste zasady

– Zasady akcji są proste i niezmienne. Nie potrzeba karty bibliotecznej, nie ma terminu zwrotu. Wystarczy wziąć książkę z Lotnej Czytelni i czytać, a po przeczytaniu oddać do Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej przy Rajskiej lub do roweru – mówi Agnieszka Będkowska z Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej.

Każdy wyjazd Lotnej Czytelni jest poświęcony różnym rodzajom literatury. Dlatego też na Plantach można będzie spotkać Lotną Czytelnię z dreszczykiem, z romansem czy z komiksem.

Książki wracają do biblioteki

Jak dotąd rower Lotnej Czytelni sprzed Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej wyruszał ponad 200 razy. Za każdym razem przewoził prawie 90 książek, z których połowa zostawała wypożyczona.

Jak się okazuje, wypożyczone książki z biblioteki nie znikają, a systematycznie są oddawane do biblioteki.

– Zachęceni akcją czytelnicy przekazują nam wciąż kolejne. Przez pięć lat działalności zebraliśmy ok. 50 000 książek, które po wstępnej selekcji trafiają do roweru – podkreśla Będkowska.

Czytelnia, która łączy

Lotna Czytelnia po raz pierwszy wystartowała w sierpniu 2013 r. Projekt to owoc współpracy Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej i Stowarzyszenia Kraków Miastem Rowerów. Od tego czasu biały rower cargo można spotkać na Plantach od czerwca do września.

– Wśród naszych stałych czytelników są zarówno pracownicy korporacji, rodzice i dziadkowie z dziećmi, młodzież, jak i osoby bezdomne, dla których Planty są domem. Lotna Czytelnia to prawdziwa biblioteka łącząca ludzi o różnym statusie społecznym i finansowym – podsumowuje Agnieszka Będkowska.

comments powered by Disqus