Kraków kupi Kossakówkę na potrzeby MOCAK-u

4,5 mln zł – za taką kwotę miasto kupi Kossakówkę. Dzięki wspomnianej kwocie Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK ma kupić popadający w ruinę zabytkowy, neogotycki dworek.

Miasto zaoszczędziło w tym roku ponad 8 mln zł z remontu torowisk, dlatego część pieniędzy zdecydowało się przeznaczyć na inne inwestycje. Jedną z nich jest właśnie kupno Kossakówki od właściciela obiektu.

Jak podaje Gazeta Wyborcza, oprócz kwoty samego wykupu potrzebnych będzie ok. 6 milionów na remont obiektu i zaadaptowanie go do nowej funkcji.

Radni mieli uwagi

Rada miasta ostatecznie poparła przekazanie pieniędzy na wykup budynku, ale pojawiły się też głosy sprzeciwu. Radny Andrzej Hawranek z Koalicji Obywatelskiej podawał ten pomysł jako jeden z przykładów niekonsekwencji prezydenta Majchrowskiego, który z jednej strony apeluje o zmniejszanie wydatków, a z drugiej – podejmuje decyzje generujące dodatkowe koszty. W podobnym tonie wypowiadał się radny Adam Kalita z klubu PiS, mówiąc, że jeśli nas nie stać, to lepiej wydać te pieniądze „w sposób rozsądny”.

Nim zapadła decyzja

O sprzedaży Kossakówki mówiło się już w czerwcu – wówczas rozmowy z właścicielem obiektu podjęła radna Małgorzata Jantos. Ten chciał sprzedać miastu dworek. Przewodnicząca komisji kultury napisała również interpelację, w której zwróciła się do prezydenta o ratunek dla Kossakówki.

We wrześniu – w odpowiedzi na interpelację – prezydent Jacek Majchrowski tłumaczył, że w najbliższym czasie zakupienie obiektu nie jest możliwe m.in. ze względu na duże finansowe przedsięwzięcie, jakim jest zakup Wesołej. Zainteresowane zakupem Kossakówki było również Polskie Wydawnictwo Muzyczne.

Do tej pory na remont dworku miasto przeznaczyło 300 tys. zł, a Społeczny Komitet Odnowy Zabytków Krakowa 360 tys. zł. Właściciel Kossakówki planował w najbliższych latach dokończenie remontu piwnic i odnowę elewacji. Z kasy SKOZK miał na ten cel otrzymać ponad 180 tys. zł.

25 maja 1960 roku dworek został wpisany do rejestru zabytków i został wyremontowany. W latach 80. XX wieku Kossakówka zaczęła podupadać.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Stare Miasto

Aktualności

Pokaż więcej