Minister zdrowia: Wracają regionalne obostrzenia z początku pandemii

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Kierownictwo resortu zdrowia poinformowało o pracach legislacyjnych zmierzających do możliwości wprowadzania obostrzeń na terenach powiatów, gdzie liczba zachorowań na Covid jest największa. Co to oznacza?

Minister Łukasz Szumowski poinformował, że od około dwóch tygodni największy wzrost liczba przypadków zakażenia koronawirusem jest odnotowywany w 19 powiatach w województwie śląskim, małopolskim, wielkopolskim i łódzkim, a także na Podkarpaciu.

Dlatego tam, gdzie sytuacja jest najgorsza, zostaną na nowo wprowadzone wszystkie obostrzenia najprawdopodobniej już w najbliższy weekend.

Czerwone powiaty

Tam, gdzie poziom zapadalności przekroczy 12 przypadków na 10 tys. osób, niemożliwe będzie uczestnictwo w imprezach sportowych, wydarzeniach kulturalnych czy gastronomicznych. Zostaną zamknięte wesołe miasteczka, siłownie, kina i sanatoria.

W czerwonych powiatach będzie można organizować wesela, ale w liczbie uczestników nie przekraczającej 50 osób. Pojawi się również obowiązek rejestracji imprez weselnych.

– Wracamy też do noszenie maseczek w przestrzeni publicznej: na chodnikach, w parkach i komunikacji miejskiej – mówi Łukasz Szumowski.

Żółte powiaty to te, gdzie liczba przypadków jest notowana na poziomie 6-12 przypadków na 10 tys. przypadków. Z tym, że jest możliwość, iż jeśli w „czerwonym” powiecie liczba nowych przypadków w ciągu trzech dni nie będzie większa niż 1, to taki obszar zejdzie do kategorii „żółtej”. Lista powiatów będzie aktualizowana co trzy dni.

W Małopolsce na czerwono świeci miasto Nowy Sącz i powiat nowosądecki

Minister zdrowia powiedział, że musimy się otrząsnąć z atmosfery beztroski, jeśli nie chcemy, aby kolor czerwony rozprzestrzenił się w całym kraju. Jeśli będziemy zapominać o reżimie sanitarnym i noszeniu maseczek do czasu pojawienia się szczepionki i leków, ryzyko będzie wzrastać.

500-700 nowych przypadków

Obecnie prowadzone są wymazy z zakładów pracy, gdzie pojawiły się ogniska. Łukasz Szumowski zapowiedział przebadanie około 1-2 tys. pracowników na raz, dlatego w ciągu najbliższych dni można spodziewać się liczby zachorowań na poziomie 500-700 osób.

‼️Od soboty w 19 powiatach z największym wzrostem zakażeń powrót niektorych zakazów i nakazów - szczegóły już za chwile na konferencji @MZ_GOV_PL pic.twitter.com/xrcEmbZswG

— Janusz Cieszyński
comments powered by Disqus