Stowarzyszenie Przedwiośnie, młodzieżówka Lewicy przeprowadziła ankietę wśród krakowskich uczniów nt. dyskryminacji i tolerancji. 32 pytania i trzy kategorie: równouprawnienie płci, tolerancja dla LGBT+, szkoła wolna od ksenofobii.
W całej Polsce Przedwiośnie przepytało 10 tys. uczniów i uczennic szkół ponadpodstawowych, w większych, ale i w mniejszych miastach. W Krakowie ankietę wypełniło 441 osób, najwięcej z XVIII i XLII LO. 24 procent z nich dotknęła dyskryminacja.
– Zdarzały się sytuacje, kiedy to nauczyciel dopuszczał się seksistowskich żartów i śmiało się z nich blisko 50 proc. społeczności szkolnej. Mimo XXI wieku w wielu podręcznikach nadal znajdują się stereotypowe treści związane z płcią. W myśl tych treści zdarzają się sytuacje odmówienia uczniowi czy uczennicy wykonania danej czynności ze względu na ich płeć – mówi Marianna Styczeń z Przedwiośnia.
16,5 proc. ankietowanych zadeklarowało, że za symbole LGBT+ groziły im w szkole konsekwencje. Natomiast blisko 31 proc. ukrywa orientację seksualną z obawy przed wykluczeniem z grupy, szykanami lub przemocą. W kontekście dyskryminacji ponad 86 proc. uczniów nie ufa nauczycielom, psychologom oraz dyrekcji. – 17 proc. uczniów o odmiennej orientacji seksualnej szkół ponadpodstawowych przyznało, że z powodu szykan ma myśli samobójcze – komunikuje młodzieżówka Lewicy.
„Będziemy apelować o warsztaty antydyskryminacyjne i edukację seksualną”
– Obok tych danych nie można przejść obojętnie. Jakie wzorce postaw można wyciągnąć z przywołanych danych? Takie, że nie powinniśmy mówić o tym, kim jesteśmy. Nie możemy ufać ludziom, którzy w teorii powinni dbać o nasze bezpieczeństwo, a z naszymi problemami powinniśmy zostać sami, aż nawarstwią się i doprowadzą do najgorszych myśli i czynów – komentuje wyniki ankiety Kinga Batorowicz z młodzieżówki.
Z przeprowadzonej ankiety wynika, że ponad 18 proc. uczniów doświadczyło dyskryminacji ze względu na pochodzenie lub wiarę, a ponad 29 proc. doświadczyło prześmiewczych rasistowskich żartów ze strony nauczycieli. 96 proc. respondentów twierdzi, że nie miało nigdy żadnych antydyskryminacyjnych zajęć lub warsztatów.
– Przedstawimy wyniki naszego badania małopolskiej kurator oświaty i będziemy apelować o warsztaty antydyskryminacyjne i edukację seksualną – mówi Daniel Tuchowski, koordynator Przedwiośnia w okręgu krakowskim.