Na Rynku Głównym pojawią się ogromne pisanki

„Pisanice od srca” od soboty na Rynku Głównym fot. Oficjalna strona Koprivnicy na Facebooku (https://www.facebook.com/grad.koprivnica.1)
Do Krakowa zawita niezwykła chorwacka tradycja wielkanocna. Na Rynku Głównym już w sobotę pojawią się „Pisanice od srca”, czyli ogromnych rozmiarów pisanki.

To artystyczny projekt pochodzący z Koprivnicy. „Pisanica od srca”, czyli „Pisanka od serca” to tradycyjne, 2-metrowe pisanki malowane przez chorwackich malarzy. Od soboty kilka z nich będzie cieszyć oczy odwiedzających Targi Wielkanocne mieszkańców i turystów. Wszystko ma związek z tym, że 13 kwietnia podczas targów będzie obchodzony Dzień Chorwacji.

Do tej pory powstało ponad 100 pisanek, z których część została przekazana innym miastom świata jako symbol przyjaźni, miłości i radości związanej z Wielkanocą. Jaja wielkanocne z Koprivnicy zdobiły już place, galerie handlowe czy wystawy m.in. Nowego Jorku, Mediolanu, Budapesztu, Pragi, Monachium, Wiednia, Paryża czy Brukseli. W 2010 roku Chorwacja podarowała wielkanocne jajo papieżowi Benedyktowi XVI.

Kuchnia i turystyka w zasięgu ręki

Podczas Dnia Chorwacji każdy będzie mógł zapoznać się z przysmakami kuchni chorwackiej i ofertą turystyczną na najbliższy sezon wakacyjny.

„Pisanki od serca” będzie można oglądać na krakowskim Rynku do 22 kwietnia. Dwie pisanki z Koprivnivy - w tym jedna z logami Podravka i Vegeta - w poniedziałek 15 kwietnia, zostaną uroczyście przekazane władzom Warszawy. Jedną z nich będzie można zobaczyć w okolicy Pałacu na Wodzie w Łazienkach Królewskich, drugą w Muzeum Narodowym.

Skąd ta tradycja?

Od 12 lat w chorwackim mieście Koprivnica w okresie wielkanocnym organizowana jest wystawa 2-metrowych pisanek, zdobionych przez lokalnych malarzy sztuki naiwnej. Ten rodzaj sztuki jest bardzo popularny w Chorwacji i doceniany na całym świecie.

Sztuka naiwna to domena artystów nieprofesjonalnych, których prace często przypominają stylem rysunki dzieci – deformacja kształtów, często brak perspektywy i odpowiednich proporcji. Od 2008 roku „Pisanki od serca” mają status Chorwackich Dóbr Kultury Niematerialnej.

 

comments powered by Disqus