Na tej wystawie można zabłądzić. „Bajki Minotaura” w Galerii Starmach [ZDJĘCIA]

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Od 9 listopada w Galerii Starmach zwiedzający będą mogli zobaczyć prace Andrzeja Bednarczyka, rektora Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Ekspozycja przybiera formę artystycznego labiryntu.

Wystawa „Bajki Minotaura” wpisuje się w program tegorocznej odsłony Open Eyes Art Festival. To cykl wydarzeń artystycznych łączący różne dziedziny sztuki – malarstwo, rzeźbę, taniec, teatr, film, fotografię, grafikę i muzykę.

Prace artystów można podziwiać w kilku lokalizacjach. Jedną z nich jest Galeria Starmach przy ul. Węgierskiej 5, gdzie zagościła instalacja prof. Andrzeja Bednarczyka, rektora krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych.

Motyw labiryntu

Artysta umieścił wystawę w przestrzeni byłego, żydowskiego domu modlitwy (Dom Nauki Chasydów), który powstał latach 1879-1881 z inicjatywy Dawida Zuckera. Poprzez instalację, składającą się z 12 pulpitów narożników oraz 72 szkatuł relikwiarzy, twórca zaprasza do wysłuchania wyjątkowej opowieści.

– Ta wystawa jest labiryntem, w której Andrzej Bednarczyk ukrywa różne wątki z własnej historii, historii rodzinnej, ale też historii w ogóle. Artysta buduje instalację wykorzystując przedmioty cechujące się wysokim kunsztem wykonania, bardzo ciekawe z rzemieślniczego punktu widzenia. Wykorzystuje je do tworzenia kolarzy, asamblaży i całego środowiska, w którym każdy widz może się zanurzyć – mówi Robert Domżalski, kurator wystawy „Bajki Minotaura”.

Andrzej Bednarczyk, artysta transmedialny i dydaktyk, ukrywa w postaci Minotaura swoje alter ego, a motyw labiryntu od lat jest obecny w jego twórczości.

Wielowątkowa opowieść

Prace rektora Akademii Sztuk Pięknych zawierają odniesienia do tekstów kultury, rytuałów codzienności, wspomnień i marzeń. Pozorny w swojej prostocie przedmiot jak filiżanka, drabina czy maszyna do pisania, staje się pretekstem do wielowątkowej opowieści.

– Artysta zaprasza widzów do wysłuchania bajek Minotaura. Minotaura, który włóczy się po labiryncie, dla którego największym lękiem jest korytarz bez dalszych odnóg. On chce, żeby widz błądził, był zdezorientowany i odkrywał dla samego siebie pewne historie – podkreśla Robert Domżalski.

Wystawa „Bajki Minotaura” będzie dostępna dla zwiedzających od 9 listopada do 9 stycznia w Galerii Starmach przy ulicy Węgierskiej 5. Wstęp wolny.