„Dzieła sztuki oddychają ludzkimi spojrzeniami”. Rozpoczął się Open Eyes Art Festival [ZDJĘCIA]

Wystawa „Open Art” w poszpitalnych przestrzeniach przy ul. Kopernika 15 fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Do 23 listopada potrwa tegoroczna odsłona Open Eyes Art Festival, w którą zaangażowało się ponad 100 artystów. W programie nie tylko wystawy, ale także konferencje i spotkania z twórcami.

Cykl wydarzeń artystycznych (OEAF) stanowi komplementarną część Kongresu Open Eyes Economy Summit, który odbędzie się 21 i 22 listopada w ICE Kraków.

– Od samego początku przygotowywania Kongresu Ekonomii Wartości postawiliśmy na to, aby działaniom, które polegają głównie na debacie, dyskusji, wymianie poglądów, przygotowywaniu ekspertyz i opracowań, towarzyszyły działania o charakterze artystycznym i kulturalnym – powiedział podczas konferencji prasowej prof. Jerzy Hausner, przewodniczący Rady Programowej Open Eyes Economy Summit.

Różnorodność i interdyscyplinarność

Malarstwo, rzeźba, taniec, teatr, film, fotografia, grafika i muzyka – te wszystkie dziedziny sztuki łączy w sobie Open Eyes Art Festival. Cykl wydarzeń artystycznych, organizowany od 2021 roku przez Fundację Gospodarki i Administracji Publicznej, Akademię Sztuk Pięknych, Nowohuckie Centrum Kultury oraz Agencję Artystyczną GAP, wyróżnia się interdyscyplinarnością i różnorodnością.

– To festiwal, który w głównej części robiony jest przez artystów i to jest jego odmienność w stosunku do innych festiwali. Współpracujemy już od wielu lat i na podstawie naszej współpracy postanowiliśmy rozpętać burzę artystyczną w Krakowie. Chcielibyśmy, żeby to bardzo szybko urosło do niebotycznych wielkości – zaznaczył prof. Andrzej Bednarczyk, rektor ASP.

W tegoroczną odsłonę wydarzenia zaangażowało się ponad 100 artystów, umożliwiając mieszkańcom Krakowa i turystom spotkanie ze sztuką w różnych przestrzeniach miasta.

Dzieła sztuki oddychają ludzkimi spojrzeniami i bez spojrzeń duszą się, a my chcemy, żeby to, co powstało w naszych pracowniach i naszych zespołach, oddychało pełną piersią – podkreślił prof. Bednarczyk.

Sztuka rozgości się w Krakowie

Uroczyste otwarcie festiwalu odbyło się 7 listopada w poszpitalnych przestrzeniach przy ul. Kopernika 15. To właśnie tam zagościła wystawa „Open Art” prezentująca najlepsze artystyczne projekty studenckie wyłonione w ramach konkursu Open Call.

– Na wystawie można zobaczyć serię obrazów, fotografii, obiektów, instalacji. Są minimalistyczne kompozycje, ale też bardzo rozbudowane zbiory – wyjaśniła Lena Witkowska, jedna z kuratorek Open Art. – Każdy rok przynosi pewne tendencje tematów i zdarzeń, które z pierwszego rzutu wydają się niepowiązanym zbiorem różnorakiej wizji. Jako zespół kuratorski opracowałyśmy koncepcję znalezienia wspólnych punktów między tymi projektami – dodała Lena Witkowska.

Oglądając ekspozycję zwiedzający będą mogli zagłębić się w cztery tematy towarzyszące wystawie. Są to: drżące rany i miłosna arytmia, stany podświadomości, teorie poznania oraz rzeczy osobiste. Ekspozycja prezentowana będzie do 23 listopada przy ul. Kopernika 15, a także w budynku Uniwersytetu Ekonomicznego przy ul. Rakowickiej 27.

Niezwykłe dzieła sztuki będzie można podziwiać także w Galerii Starmach. 9 listopada zostanie otwarta wystawa „Bajki Minotaura” ukazująca prace Andrzeja Bednarczyka.

Z kolei w Pracowni Tadeusza Kantora przy ul. Siennej oraz Muzeum ASP zwiedzający będą mogli zobaczyć rysunki artysty z rzymskiej kolekcji Stefanii i Dario Piga. Ekspozycja „Tadeusz Kantor Café Europe” zostanie otwarta 13 listopada.

Organizatorzy zapraszają także do obejrzenia 10. edycji cyklu wystawienniczego „Przestrzeń dla sztuki”, której bohaterami będą Krystyna i Jerzy Nowakowscy. Trzy wystawy przekrojowo prezentujące twórczość artystów wypełnią Galerię Białą Nowohuckiego Centrum Kultury (16 listopada) oraz przestrzenie krakowskich uczelni: Galerii ASP (14 listopada) oraz Galerii GAP (15 listopada) na Uniwersytecie Ekonomicznym.

W program OEAF wpisuje się także przygotowana przez Muzeum Narodowe wystawa „Nowoczesność reglamentowana. Modernizm w PRL”. Ekspozycja prezentuje powojenny okres w historii Polski, ukazując go jako projekt modernizacyjny, poddawany wielu ograniczeniom, zarówno o charakterze ekonomicznym, organizacyjnym, jak i politycznym. Otwarcie zaplanowano na 16 listopada.

W ramach tegorocznej odsłony festiwalu odbędzie się łącznie 15 różnorodnych wydarzeń. Szczegółowy program dostępny jest na stronie www.oeaf.pl.