NowoczesnaPL chce walczyć ze smogiem

Poprawa sposobu działania państwa, zmniejszenie barier krępujących rozwój gospodarki, pełne wykorzystanie potencjału i talentów ludzi, a także poprawa jakości życia, to cztery główne postulaty stowarzyszenia Ryszarda Petru - NowoczesnaPL. Organizacja już teraz zdradza, że będzie intensywnie walczyć z krakowskim smogiem.

NowoczesnaPL planuje powołać grupę, która będzie reprezentowała krakowskie dzielnice według starego podziału administracyjnego: Śródmieście, Podgórze, Krowodrza oraz Nowa Huta. Na specjalnych spotkaniach będą oni planować co można zrobić, aby poprawić jakość życia w Krakowie. Znany jest już pierwszy pomysł, który pomoże w walce ze smogiem.

– Chcemy doprowadzić do sytuacji, w której wszystkie piece produkowane w Polsce będą miały odpowiednie certyfikaty informujące o wypuszczaniu zanieczyszczeń do powietrza. W tej chwili wszyscy producenci nie maja wymogu określania tego typu paramentów. Jest to nasz pierwszy pomysł na to, jak zrobić porządek z krakowskim, brudnym powietrzem – mówi Jerzy Meysztowicz, małopolski koordynator NowoczesnaPL.

Jak informują przedstawiciele przyszłej partii, szczegółowy program wyborczy zostanie przedstawiony w sierpniu i wrześniu. Na tę chwilę wiadomo, kto będzie kierował oddziałem w Małopolsce. Stowarzyszenie powołało pełnomocników i koordynatorów w każdym okręgu wyborczym. Koordynatorem regionalnym w województwie małopolskim został były członek Platformy Obywatelskiej i Wicewojewoda Małopolski Jerzy Meysztowicz, natomiast działaniami w Krakowie będzie kierował 37-letni Grzegorz Filipek, absolwent politologii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Przez 2 miesiące funkcjonowania stowarzyszenia, w samej Małopolsce, zgłosiło się ponad 1500 chętnych do tworzenia struktur przyszłej partii.

Wszystko w oparciu o konsultacje społeczne

Małopolskie władze Nowoczesnej informują, że na listach wyborczych nie znajdą się „spadochroniarze” z innych ugrupowań. Osoby, które w przeszłości działały między innymi w Unii Wolności, będą stanowić jedynie zaplecze eksperckie. Jak zdradzają przedstawiciele Nowoczesnej, otrzymali też 57 tysięcy ankiet, w których ludzie przekazują ich największe bolączki i jakich oczekują zmian. W związku z tym, stworzono w 20 podstawowych obszarach tematycznych grupy eksperckie.

– Nasz pomysł polega przede wszystkim na konsultowaniu programu z obywatelami. To, o czym teraz nam mówią  dotyczy chęci zmian po 25 latach, bo to, co było to tej pory, już się wyczerpało. Postanowiliśmy spotykać się z ludźmi, a nie robić spędów partyjnych, które wyglądają jak konsultacje, a są tylko działaniem wizerunkowym – mówi Tomasz Janowski, współtwórca programu NowoczesnaPL .

Z kim koalicja?

Jak mówi Jerzy Meysztowicz, partia ma realizować program zbliżony do tego, jaki na początku istnienia głosiła Platforma Obywatelska. Nie wykluczył też współpracy z PO, jeśli wejdą do Sejmu, a jej politycy będą chcieli współpracować w kwestii postulatów głoszonych przez Nowoczesną.

– Nowoczesna powstała w wyniku zaniedbań Platformy.  Ich plany dotyczące realizacji programu niestety się sprawdziły, wobec tego mamy świadomość, że jesteśmy ugrupowaniem, które może wymusić na politykach zrobienie kolejnego kroku, a nie cały czas trwania w klinczu z PiS-em. Jeśli Platforma rzeczywiście zobaczy, gdzie popełniła błędy, to nie widzę problemu, żebyśmy rozmawiali o takiej koalicji. Nie ma jednak żadnej możliwości koalicyjnej z PiS-em – powiedział.

comments powered by Disqus