Nowy napis na biletach komunikacji miejskiej

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Na krótkookresowych biletach komunikacji miejskiej znajdzie się informacja, że wybierając podróż tramwajem czy autobusem ograniczamy emisję CO2.

Zastępca prezydenta Krakowa Andrzej Kulig podczas poniedziałkowej konferencji prasowej powiedział, że „my nie jesteśmy tymi, którzy wymuszają na kimkolwiek określony sposób poruszania się po mieście”. Stwierdził, że obowiązkiem władz miasta jest tworzenie dogodnych warunków do przemieszczania się w sposób bezpieczny i szybki po Krakowie, bez względu na środek lokomocji.

– Wbrew temu co czasami nam się zarzuca, nie jesteśmy stronnikiem jakiekolwiek środka lokomocji. Zdajemy sobie sprawę, że każdy środek lokomocji na swoje wady i zalety, a mieszkańcy mają prawo wyboru. Natomiast my musimy im stworzyć te możliwości wyboru – dodawał Andrzej Kulig.

Do wybrania transportu publicznego przez krakowian i turystów urzędnicy chcą zachęcić napisem na bilecie komunikacji miejskiej. W najbliższym czasie na papierowych biletach, ale również w aplikacjach mobilnych ma pojawić się napis: „Wybierając komunikację miejską zamiast samochodu ograniczasz siedmiokrotnie emisję CO2 każdego dnia. Twoja średnia podróż to 0,07 kg CO2”.

– Ten napis pojawi się na nowym wzorze biletów. Wykorzystaliśmy sytuację, że bilety będą wymieniane. W obiegu pewnie pojawią się za kilka tygodni, bo najpierw muszą być sprzedane bilety starego wzoru – poinformował Łukasz Franek, dyrektor Zarządu Transportu Publicznego.

Obliczenia zostały przygotowane przez magistracki wydział gospodarki komunalnej w oparciu o dane z jednostek miejskich obejmujące zużytą energię i ilości zużywanych paliw oraz model ruchu.