Święta Bożego Narodzenia to okres, w którym wielu z nas wybiera się za granicę i często potrzebuje paszportu. W przypadku zapomnienia, zgubienia, kradzieży lub utraty ważności paszportu można je uzyskać w punktach szybkich paszportów tymczasowych na lotniskach w Warszawie, Krakowie, Gdańsku i Katowicach.
Szybki paszport w Krakowie
– Punkt Wydawania Paszportów Tymczasowych w Międzynarodowym Porcie Lotniczym im. Jana Pawła II Kraków – Balice jest drugim takim punktem w Polsce (po Lotnisku Chopina w Warszawie). We współpracy z MSWiA uruchomiliśmy go na początku lipca 2024 roku. Od momentu otwarcia do 15 grudnia 2024 toku nasz punkt wydał 1416 paszportów tymczasowych. W wielu przypadkach było to prawdziwe koło ratunkowe dla podróżujących. Najgorętszy był oczywiście okres wakacyjny. Rekord padł już 12 lipca, kiedy wydaliśmy tam tego dnia 46 dokumentów – podaje wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar.
Raz zgłosiła się tam podróżująca z uszkodzonym paszportem biometrycznym. Jak się okazało, paszport pogryzł jej pies. Było i tak, że dziecko pokolorowało mamie paszport, gdy oczekiwali na lot w kawiarni na lotnisku. Zdarzyło się, że ktoś pomylił swój dowód tożsamości z prawem jazdy, a ktoś inny był na sto procent przekonany, że można podróżować po Europie na podstawie aplikacji mObywatel.
1,4 tys. uratowanych wyjazdów
– Te wszystkie sytuacje pokazują, jak dobrym rozwiązaniem dla podróżujących są lotniskowe punkty szybkich paszportów tymczasowych. Ponad 1,4 tys. wyjazdów udało się uratować tylko dzięki działalności punktu na lotnisku w Krakowie-Balicach. W tym roku w Małopolsce wydaliśmy łącznie 1817 paszportów tymczasowych (401 w pozostałych lokalizacjach) – podkreśla wojewoda.
Wskazuje, że ten rok ogólnie był intensywny, jeśli chodzi o realizację spraw paszportowych. We wszystkich punktach Małopolanie odebrali ponad 242 tys. paszportów, podczas gdy w 2023 było to 216 tys. Urząd wojewódzki podaje, że dużym zainteresowaniem cieszy się punkt paszportowy w Galerii Bronowice, gdzie przyjęto 26 tys. wniosków.