Nowy rozkład komunikacji miejskiej. Jest sporo zmian [INFORMATOR]

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Od soboty 31.08 w komunikacji miejskiej obowiązuje nowy, powakacyjny rozkład jazdy. Zmieniają się nie tylko częstotliwości, ale też trasy i linie - zwłaszcza w rejonie Bronowic, ciągu ulic Kapelanka-Monte Cassino-Dietla czy ulicy Myślenickiej.

W dalszym ciągu trwa remont torowiska na ul. Karmelickiej oraz przebudowa ciągu ulic Królewskiej, Podchorążych i Bronowickiej – pozostaje wyłączony ruch tramwajowy na odcinku Teatr Bagatela – Bronowice Małe.

W dalszym ciągu trwa przebudowa ul. Krakowskiej oraz skrzyżowania ul. Dietla, Krakowskiej i Stradomskiej. Pozostaje wyłączony ruch tramwajowy na ul. św. Gertrudy, Stradomskiej, Krakowskiej oraz Dietla (od ul. Starowiślnej do ul. Orzeszkowej).

Został wznowiony ruch tramwajowy na ul. Kapelanka, Monte Cassino i Dietla (do ul. Orzeszkowej). Pomiędzy przystankiem „Orzeszkowej” a łukiem na wysokości ul. Augustiańskiej został zainstalowany przejazd umożliwiający zmianę kierunku jazdy przez wagony dwukierunkowe.

W dalszym ciągu pozostaje wyłączony ruch tramwajowy do pętli „Walcownia”.

Zmiany w kursowaniu linii tramwajowych:

linie nr 4, 6, 8, 10, 13, 17, 20, 44 – w dalszym ciągu będą zawieszone.

linie nr 11 i 19 – zostaną zawieszone.

linia nr 14 – w dalszym ciągu będzie kursować po obecnej trasie objazdowej: „Mistrzejowice” - … - ul. Dunajewskiego, ul. Podwale, ul. Piłsudskiego, al. 3 Maja - „Cichy Kącik”. Linia będzie kursować z częstotliwością jak zwykle w roku szkolnym (co 15 minut w dni powszednie).

linia nr 16 – zostanie przywrócona po wakacjach. Linia będzie kursować tylko w dni powszednie w godz. ok. 6.00-19.00 z częstotliwością co 15 minut. Zostaną zlikwidowane kursy w soboty i dni świąteczne.

linia nr 18 – w dalszym ciągu będzie kursować po obecnej trasie objazdowej: „Czerwone Maki P+R” - ul. Grota-Roweckiego, ul. Brożka, ul. Wadowicka, ul. Kalwaryjska, ul. Limanowskiego, ul. Na Zjeździe, ul. Starowiślna, ul. Dominikańska - … - „Krowodrza Górka”. Linia będzie kursować w dni powszednie z częstotliwością co 15 minut.

linia nr 22 – w dalszym ciągu będzie kursować po obecnej trasie objazdowej: „Borek Fałęcki” - ul. Zakopiańska, ul. Wadowicka, ul. Kalwaryjska, ul. Limanowskiego, ul. Na Zjeździe, ul. Starowiślna, ul. Grzegórzecka - … - al. Solidarności, ul. Ujastek Mogilski - „Kopiec Wandy”. Linia będzie kursować z częstotliwością jak zwykle w roku szkolnym (co 15 minut w dni powszednie).

linia nr 24 – w dalszym ciągu będzie kursować po obecnej trasie objazdowej: „Kurdwanów P+R” - … - ul. Dunajewskiego, ul. Podwale, ul. Piłsudskiego, al. 3 Maja - „Cichy Kącik”. Linia będzie kursować z częstotliwością jak zwykle w roku szkolnym (co 15 minut w dni powszednie).

linia nr 50 – będzie kursować po swojej stałej trasie z częstotliwością co 7,5 minuty przez cały dzień powszedni. Przywrócenie pełnej oferty przewozowej planowane jest na przełomie września i października.

linia nr 52 – w dalszym ciągu będzie kursować po obecnej trasie objazdowej: „Czerwone Maki P+R” - ul. Grota-Roweckiego, ul. Brożka, ul. Wadowicka, ul. Kalwaryjska, ul. Limanowskiego, ul. Na Zjeździe, ul. Starowiślna, ul. Westerplatte - … - „Os. Piastów”. Linia do odwołania będzie kursować w dni powszednie z częstotliwością co 7,5 minuty przez cały dzień oraz co 20 minut w soboty.

linia nr 62 – w dalszym ciągu będzie kursować po obecnej trasie objazdowej: „Czerwone Maki P+R” - ul. Grota-Roweckiego, ul. Brożka, ul. Wadowicka, ul. Kalwaryjska, ul. Limanowskiego, ul. Na Zjeździe, ul. Starowiślna, ul. Westerplatte - … - „Plac Centralny im. R. Reagana”. Częstotliwość kursowania pozostanie bez zmian. W noce z poniedziałku na wtorek, z wtorku na środę i z środy na czwartek kursuje linia autobusowa nr 662 po takiej samej trasie czasowo zmienionej (bez obsługi przystanku „Brożka”).

linia nr 64 – w dalszym ciągu będzie zawieszona. W zamian we wszystkie noce będzie kursować linia autobusowa nr 664 po nowej trasie czasowo zmienionej.

pozostałe linie tramwajowe będą kursować po stałych trasach i ze zwykłymi częstotliwościami obowiązującymi w roku szkolnym.

Zastępcze linie tramwajowe:

linia nr 70 – w dalszym ciągu będzie kursować po obecnej trasie: „Pleszów” - ul. Igołomska, ul.Ptaszyckiego, al. Jana Pawła II, ul. Mogilska, ul. Lubicz, ul. Westerplatte, ul. Franciszkańska, ul. Zwierzyniecka, ul. Kościuszki - „Salwator”. Linia będzie kursować we wszystkie dni tygodnia z częstotliwością jak linia nr 10 w roku szkolnym.

linia nr 71 – zostanie przywrócona na nowej trasie: „Dworzec Towarowy” - tunel tramwajowy, al. Powstania Warszawskiego, ul. Grzegórzecka, ul. Starowiślna, ul. Na Zjeździe, ul. Wielicka,  „Dworzec Płaszów Estakada”, ul. Lipska - „Mały Płaszów”. Linia będzie kursować we wszystkie dni tygodnia z częstotliwością jak linie nr 11 i 19 w roku szkolnym.

linia nr 72 – nowa linia czasowa kursująca na trasie: „Czerwone Maki P+R” - ul. Grota-Roweckiego, ul. Kapelanka, ul. Monte Cassino, ul. Dietla - „Orzeszkowej”. Linia będzie kursować w dni powszednie z częstotliwością co 7,5 minuty, natomiast w dni wolne co 20 minut (w dni świąteczne rano co 30 minut).

linia nr 73 – w dalszym ciągu będzie kursować po obecnej trasie podstawowej: „Nowy Bieżanów P+R” - ul. Teligi, ul. Wielicka, ul. Na Zjeździe, ul. Starowiślna, ul. Franciszkańska, ul. Podwale, ul. Basztowa, ul. Lubicz, ul. Mogilska, al. Jana Pawła II, al. Solidarności, ul. Ujastek, ul. Łowińskiego, ul. Kocmyrzowska - „Wzgórza Krzesławickie”. W dni powszednie linia będzie kursować z częstotliwością co 15 minut przez cały dzień. Zostaną zlikwidowane kursy wariantowe wykonywane w godzinach szczytu na trasie „Nowy Bieżanów P+R” - „Kopiec Wandy” (w zamian zostanie uruchomiona nowa linia czasowa nr 74).

linia nr 74 – nowa linia czasowa kursująca na trasie: „Krowodrza Górka” - ul. Doktora Twardego, ul. Kamienna , ul. Długa, ul. Dunajewskiego, ul. Podwale, ul. Franciszkańska, ul. Westerplatte, ul. Lubicz, ul. Mogilska, al. Jana Pawła II, al. Solidarności, ul. Ujastek Mogilski - „Kopiec Wandy”. Linia będzie kursować tylko w dni powszednie w godzinach szczytu z częstotliwością co 15 minut.

linia nr 76 – zostanie przywrócona na nowej trasie: „Łagiewniki” - ul. Wadowicka, ul. Kalwaryjska, ul. Limanowskiego, ul. Wielicka, ul. Nowosądecka, ul. Witosa - „Kurdwanów P+R”. Linia będzie kursować tylko w dni powszednie w godzinach 6:00 – 19:00 z częstotliwością co 15 minut.

linia nr 77 – zostanie zlikwidowana.

linia nr 78 – w dalszym ciągu będzie kursować po obecnej trasie: „Borek Fałęcki” - ul. Zakopiańska, ul. Wadowicka, ul. Kalwaryjska, ul. Limanowskiego, ul. Na Zjeździe, ul. Starowiślna, ul. Franciszkańska, ul. Podwale, ul. Basztowa, ul. Lubicz, al. Powstania Warszawskiego, ul. Klimeckiego, ul. Lipska - „Mały Płaszów P+R”. Linia będzie kursować we wszystkie dni tygodnia z częstotliwością jak linie nr 8 i 20 w roku szkolnym.

linia nr 79 – nowa linia czasowa kursująca na trasie: „Borek Fałęcki” - ul. Zakopiańska, ul. Brożka, ul. Kapelanka, ul. Monte Cassino, ul. Dietla - „Orzeszkowej”. Linia będzie kursować w dni powszednie z częstotliwością co 15 minut, natomiast w dni wolne co 20 minut (w dni świąteczne rano co 30 minut).

Linie autobusowe:

Zostaną przywrócone kursowanie linii autobusowych z częstotliwościami jak w roku szkolnym, z następującymi uwagami:

linia nr 132 – zostanie przywrócona po wakacjach na nowej stałej trasie: „Kombinat” - „Nowy Kleparz”. Linia będzie funkcjonować tylko w dni powszednie w godz. 4.30-19.00 z częstotliwością co 20 minut w godzinach szczytu oraz co 40 minut poza godzinami szczytu. Zostaną zlikwidowane kursy w soboty. Przypominamy, że wraz z początkiem wakacji szkolnych zostały zlikwidowane kursy wariantowe obsługujące ul. Mrozową (nadal kursuje zastępcza linia autobusowa nr 722). Kurs wariantowy przez ul. Wańkowicza realizowany w godzinach porannych w kierunku „Nowego Kleparza” zostaje utrzymany bez zmian.

linia nr 134 – we wrześniu będzie kursować w soboty i dni świąteczne z częstotliwością co 10 minut w godz. ok. 10.00-18.00 (w przypadku braku słonecznej pogody co 30 minut). Informacje o uruchamianiu dodatkowych kursów będą przekazywane na dotychczasowych zasadach.

linie nr 139, 502, 503 – będą kursować w dni powszednie z częstotliwością co 10 minut w godzinach szczytu oraz co 15 minut poza godzinami szczytu. Przywrócenie pełnej oferty przewozowej planowane jest na przełomie września i października.

linie nr 158, 166, 210, 248 – zostaną przywrócone kursy wariantowe realizowane tylko w roku szkolnym.

linie nr 352 i 427 – zostaną zlikwidowane (ostatnim dniem kursowania w przypadku słonecznej pogody będzie 25 sierpnia).

linia nr 413 – zostanie przywrócona po wakacjach.

linia nr 429 – pozostaje zawieszona. Przywrócenie linii planowane jest w drugiej połowie września.

W związku z rozpoczęciem kolejnego etapu przebudowy ul. Myślenickiej oraz z powodu innych prowadzonych remontów (szczegółowe informacje na ten temat zostaną podane w odrębnym komunikacie):

 

linie nr 133, 143, 158, 184/484, 221, 224, 234, 244, 273, 608, 643, 662, 904 – nadal będą kursować po obecnych trasach czasowo zmienionych.

linie nr 135 i 254 – nadal będą zawieszone.

linie nr 214, 215, 225, 265, 915 – będą kursować po nowych trasach czasowo zmienionych.

będą funkcjonować linie tymczasowe nr 722, 735, 743, 754, 758 (linia nr 743 z częstotliwością jak przed wakacjami) oraz nowa linia tymczasowa nr 714.

Co w Bronowicach?

Od soboty, 31 sierpnia zostanie umożliwiony ruch autobusów Komunikacji Miejskiej w Krakowie po zmodernizowanym ciągu ulic Bronowickiej, Podchorążych i Królewskiej w obu kierunkach. Z uwagi na trwające prace na ul. Karmelickiej nie będzie możliwości wznowienia ruchu tramwajowego oraz prowadzenia ruchu autobusów po ulicy Karmelickiej (z wyjątkiem odcinka „Garbarska” – „Teatr Bagatela”). W związku z powyższym zostaną wprowadzone następujące zmiany w kursowaniu linii autobusowych:

linia nr 102 – zostanie przywrócona na stałą trasę i będzie obsługiwać przystanki „Biprostal” oraz „Uniwersytet Pedagogiczny” w zwykłych lokalizacjach.

linia nr 502 – zlikwidowany zostanie dodatkowy przystanek „Stary Kleparz”

linia nr 664 – będzie kursować po nowej trasie czasowo zmienionej: „Bronowice Małe” - ul. Balicka, ul. Bronowicka, ul. Podchorążych, ul. Królewska, al. Słowackiego, ul. Łobzowska, ul. Garbarska, ul. Karmelicka, ul. Dunajewskiego, ul. Basztowa (powrót: ul. Basztowa, ul. Krowoderska, al. Słowackiego, Królewska) - … - „Os. Piastów”. Przystanki na odcinku „Bronowice Małe” - „Stary Kleparz” będą funkcjonować jak dla linii nr 708. Zmiana trasy nastąpi od nocy z 31 sierpnia na 1 września. Linia w dalszym ciągu będzie kursować we wszystkie noce w tygodniu.

linie nr 704 i 713 – zostaną zlikwidowane.

linia nr 708 – zostanie uruchomiona nowa linia czasowa kursująca na trasie: „Bronowice Małe” - ul. Balicka, ul. Bronowicka, ul. Podchorążych, ul. Królewska, al. Słowackiego, ul. Łobzowska, ul. Garbarska, ul. Karmelicka - „Teatr Bagatela” (powrót: ul. Karmelicka, ul. Dunajewskiego, ul. Basztowa, Krowoderska, al. Słowackiego). Linia będzie kursować z częstotliwością: co 3 minuty w godzinach szczytu, co 4 minuty poza godzinami szczytu i w dni wolne (w dni świąteczne do godz. 8:00 co 6 minut).

Linia będzie obsługiwać następujące przystanki:

„Bronowice Małe” – końcowy i początkowy jak obecnie dla linii nr 704;

„Bronowice Wiadukt” – jak obecnie dla linii nr 704;

„Wesele” – w kierunku „Teatru Bagatela” na peronie przystanku tramwajowego w kierunku „Bronowic Małych”, w kierunku „Bronowic Małych” na obecnym tymczasowym przystanku;

„Bronowice” – w kierunku „Teatru Bagatela” na przystanku technicznym (za wyjazdem z pętli tramwajowej), w kierunku „Bronowic Małych” na istniejącym przystanku z zatoką, za skrzyżowaniem z ul. Rydla;

„Głowackiego”, „Uniwersytet Pedagogiczny”, „Biprostal”, „Urzędnicza” – na nowych peronach autobusowo-tramwajowych;

„Plac Inwalidów” – w kierunku „Teatru Bagatela” na al. Słowackiego, w kierunku „Bronowic Małych” na ul. Królewskiej po skręcie z al. Słowackiego;

„Grottgera” – w kierunku „Teatru Bagatela” na ul. Łobzowskiej (obecnie istniejący przystanek tymczasowy), w kierunku „Bronowic Małych” na al. Słowackiego;

„Biskupia” – tylko w kierunku „Teatru Bagatela” na ul. Łobzowskiej przed skrzyżowaniem z ul. Garbarską (przywrócony do lokalizacji funkcjonującej przed zamknięciem ul. Karmelickiej);

„Teatr Bagatela” – końcowo-początkowy na ul. Karmelickiej;

„Stary Kleparz” – tylko w kierunku „Bronowic Małych” na ul. Basztowej, na początku peronu (jak obecnie funkcjonujący przystanek końcowo-początkowy);

„Słowiańska” – tylko w kierunku „Bronowic Małych” na ul. Krowoderskiej, w obecnej lokalizacji.

Linia nr 708 będzie linią płatną, objętą normalną taryfą biletową Komunikacji Miejskiej w Krakowie. Wprowadzenie opłat za przejazd komunikacją zastępczą na tym odcinku wynika z faktu, że zgodnie z Uchwałą Nr CXI/2987/18 Rady Miasta Krakowa z dnia 26 września 2018 r. uprawnienie do przejazdów bezpłatnych obowiązuje na czas trwania robót związanych z przebudową ulic Królewskiej, Podchorążych i Bronowickiej. Od dnia 31 sierpnia br. wyżej wymieniony ciąg będzie już gotowy na przyjęcie komunikacji tramwajowej, a przyczyną braku jej wznowienia pozostanie odtąd wyłącznie remont prowadzony na ul. Karmelickiej.

Wracają tramwaje

W związku z uruchomieniem komunikacji tramwajowej w ciągu ul. Kapelanka i Monte Cassino zostaną wprowadzone następujące zmiany w funkcjonowaniu linii autobusowych w tym rejonie:

- linia nr 184/484 – będzie dodatkowo obsługiwać w obu kierunkach tymczasowy przystanek „Orzeszkowej”.

- linia nr 752 – będzie kursować po nowej trasie: „Os. Podwawelskie” – ul. Bułhaka, ul. Monte Cassino (powrót: ul. Konopnickiej), ul. Dietla – „Starowiślna”.

Przystanek „Rondo Grunwaldzkie” w kierunku „Os. Podwawelskiego” zostanie przeniesiony na ul. Konopnickiej. Przystanki na odcinku „Orzeszkowej” - „Starowiślna” będą funkcjonować jak obecnie. Linia będzie kursować w dni powszednie z częstotliwością co 7,5 minuty w szczycie i co 10 minut poza szczytem oraz co 12 minut w dni wolne.

Zmiany w funkcjonowaniu przystanków:

Przystanek końcowy „Orzeszkowej” dla linii nr 72 i 79 będzie zlokalizowany na istniejącym peronie w kierunku centrum Krakowa, natomiast przystanek początkowy będzie funkcjonował na peronie w kierunku mostu Grunwaldzkiego.

W związku ze skróceniem stałej trasy linii nr 132 zostaną wprowadzone następujące zmiany w funkcjonowaniu przystanków „Nowy Kleparz”:

- przystanek końcowy dla linii nr 132 będzie zlokalizowany wspólnie z przystankiem końcowym linii nr 140;

- przystanek początkowy dla linii nr 132 będzie zlokalizowany na ostatnim stanowisku na pętli (w miejscu obecnego przystanku przelotowego dla linii nr 154, 164 i 669);

- przystanek przelotowy dla linii nr 154, 164 i 669 w kierunku ulicy Doktora Twardego zostanie przeniesiony na ulicę Prądnicką za wyjazd z pętli (autobusy nie będą już wjeżdżać na pętlę).

Zostaną uruchomione następujące nowe przystanki autobusowe:

„Bieżanów Szkoła” – dla linii nr 163 i 183 na stałych trasach oraz linii nr 234 i 643 na obecnych trasach czasowo zmienionych, zlokalizowany na ul. Barbary po skręcie w lewo z ul. Bieżanowskiej (status przystanku: stały);

„Leszczynowa” – dla linii nr 102, zlokalizowany na ul. Piastowskiej, za skrzyżowaniem z ul. Leszczynową, tylko w kierunku „Krowodrzy Górki” (status przystanku: na żądanie);

„Stawowa” – dla linii nr 501 w kierunku „Chełmońskiego Pętli”, zlokalizowany na łącznicy do ronda znajdującego się pod estakadą ul. Jasnogórskiej, na pasie do skrętu w prawo w ul. Stawową (status przystanku: stały);

„Żeromskiego” – dla linii nr 132 w kierunku „Kombinatu”, zlokalizowany na al. Róż, przed skrzyżowaniem z ul. Żeromskiego (status przystanku: stały).

Zostaną zlikwidowane następujące przystanki tymczasowe:

„Biprostal” (na ul. Kazimierza Wielkiego)

„Głowackiego” (na ul. Piastowskiej);

„Młodej Polski”;

„Plac Axentowicza”;

„Sewera”;

„Uniwersytet Pedagogiczny” (na ul. Smoluchowskiego i Kazimierza Wielkiego);

„Urzędnicza” (na ul. Kazimierza Wielkiego)

„Warmijska”;

„Wesele” (na ul. Przybyszewskiego).

comments powered by Disqus