Od soboty: obowiązek noszenia maseczek w strefie żółtej i czerwonej

Minister Zdrowia Adam Niedzielski z Jarosławem Szymczykiem, komendantem głównym Polskiej Policji podczas konferencji fot. MZ/Twitter

Minister Zdrowia Adam Niedzielski poinformował na dzisiejszej konferencji prasowej o kilku nowych przepisach rozporządzenia.

Od soboty (10 października) ministerstwo wprowadza obowiązek zasłaniania ust i nosa zarówno w strefie czerwonej, jak i żółtej. – Zero tolerancji dla nieprzestrzegania zasad dotyczących obostrzeń sanitarnych. Bez maseczki będą mogły funkcjonować jedynie osoby posiadające odpowiednie zaświadczenie – podkreślił minister. W związku z nadchodzącymi dniem 1 listopada i Wszystkich Świętych dodał, że na cmentarzu obowiązuje nakaz noszenia maseczki, niezależnie od strefy.

– W dobie eskalacji pandemii nie ma miejsca na egoizm. Przestrzeganie obostrzeń to nie tylko nasza osobista sprawa, ale również odpowiedzialność za inne osoby – tłumaczył Adam Niedzielski.– Każda osoba bez maseczki, która nie będzie posiadała dokumentu potwierdzającego niemożność noszenia maski, będzie z całą surowością karana – zaznaczył.

Alert RCB i imprezownie

Resort zdrowia chce wykorzystać system alertów Rządowego Centrum Bezpieczeństwa do informowania obywateli o wprowadzeniu konkretnej strefy. – W piątek po południu będziemy przesyłać SMS-y do mieszkańców według przypisania do tzw. TBS-ów – wyjaśniał minister.

Kolejną rzeczą, o której mówił minister na wtorkowej konferencji to zakaz udostępniania lokali do imprez. – Wprowadzamy zakaz udostępnienia miejsc do tańczenia w lokalach gastronomicznych lub w innych zamkniętych przestrzeniach. Ograniczymy liczbę uczestników zgromadzeń. Nie może być ona większa niż 150 osób – informował szef resortu zdrowia.

– Niestety cześć lokali, które nie mają w swojej działalności gospodarczej robienia imprez, które przypominam, są zakazane we wszystkich strefach, udostępniały swoją przestrzeń. Wprowadzamy jednoznaczne przepisy, które spowodują, że każda taka impreza, która będzie odbywała się „przy okazji”, będzie naruszeniem przepisów rozporządzania – powiedział Niedzielski.

News will be here