Olga Boznańska w Muzeum Narodowym

Olga Boznańska, Wnętrze, 1906, wł. Muzeum Narodowe w Krakowie fot. materiały prasowe

Dzieła Olgi Boznańskiej – zarówno te najpopularniejsze jak i te, które nigdy dotąd nie były pokazywane w Polsce – można zobaczyć na najnowszej wystawie w gmachu głównym Muzeum Narodowego w Krakowie.

Olga Boznańska to dziś jedna z najbardziej cenionych w świecie sztuki polskich artystek. Żyła na przełomie wieku XIX i XX. Wykształcenie artystyczne zdobywała w Krakowie i Monachium. Jej międzynarodowa kariera rozwinęła się w Paryżu, do którego malarka przybyła pod koniec XIX wieku.

Artystka związana z Krakowem

Olga Boznańska urodziła się w Krakowie i pierwsze nauki z zakresu malarstwa pobierała właśnie w naszym mieście. Muzeum Narodowe doceniało prace portrecistki jeszcze za jej życia. W 1896 roku, kilka lat przed wyjazdem artystki do Paryża, instytucja kupiła pierwszy obraz Boznańskiej. – Był to „Portret Paula Nauena” – opowiada Zofia Gołubiew, dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie. – Również naszej instytucji została przekazana po śmierci malarki cała jej spuścizna, przywieziona z paryskiej pracowni. W roku 1960 krakowskie Muzeum przygotowało pierwszą i jak dotąd największą wystawę jej twórczości. A więc to zupełnie zrozumiałe, że po ponad pół wieku, kiedy mija 150 lat od urodzin Boznańskiej i 75 lat od jej śmierci, prezentujemy publiczności wielką wystawę tej wielkiej artystki – dodaje Zofia Gołubiew.

Na ekspozycję składają się 173 dzieła Olgi Boznańskiej oraz ok. 20 prac artystów, którymi malarka się inspirowała. Obrazy te wyszły spod pędzla m.in. Diego Velázqueza, Édouarda Maneta czy Jamesa Whistlera. Wystawę można oglądać do 1 lutego 2015 roku.

Dzieła Olgi Boznańskiej należące do zbiorów MNK – łącznie 105 obrazów – zostały poddane zabiegom renowacji, których przebieg dokumentuje prezentacja konserwatorska zatytułowana „Klinika obrazów”. Pracom przywrócono ich pierwotną kolorystykę. Obecnie wyglądają tak samo jak w czasach, kiedy zostały namalowane.