Otwarto nowe muzeum [ZDJĘCIA]

Otwarcie Muzeum I Remember fot. Arkadiusz Szuba/LoveKraków.pl

I Remember (Pamiętam) – tak nazywa się nowe krakowskie muzeum. Placówkę otwarto w niedzielę.

Najmłodsze krakowskie muzeum będzie miejscem spotkania ze sztuką żydowską w Polsce. Placówka ma być jednocześnie centrum kulturalnym upamiętniającym światowej sławy rzeźbiarza, grafika, malarza Chaima Goldberga.

„To jest idealne miejsce”

Shalom Goldberg, syn Chaima Goldberga tłumaczy, że powstanie muzeum w Krakowie było dość niespodziewanym wydarzeniem. – Otrzymałem telefon od kuratora, który potrzebował uwierzytelnienia dwóch obrazów ojca. Otrzymał ode mnie uwierzytelnienie, a później zaczęliśmy rozmawiać o moim ojcu i marzeniu, aby zachować jego dziedzictwo. Pod koniec rozmowy kurator powiedział: „znajdę lokalizację pod muzeum”. Minął tydzień, dostałem informację że ma dla mnie miejsce w nowo wyremontowanej XVIII-wiecznej kamienicy. To było idealne miejsce – czytamy w artykule Goldberga.

– Od maja zeszłego roku byliśmy razem i dogrywaliśmy szczegóły oraz dokonywaliśmy niezbędne modyfikację powierzchni 6 tysięcy metrów kwadratowych, która wkrótce miała być otwarta jako dom na kolekcję obrazów mojego ojca. Muzeum będzie nazwać się Pamiętamy – podkreśla Shalom Goldberg.

Ceny i godziny otwarcia

Od poniedziałku 9 maja muzeum I Remember (ul. Miodowa 19) będzie otwarte dla zwiedzających. W niedzielę oraz poniedziałki placówka ma być czynna w godzinach od 10 do 18, natomiast od wtorku do czwartku od 10 do 21. W piątek instytucję można zwiedzać tylko do godziny 15. Natomiast w sobotę czynna będzie od 9 do 18.

Ceny biletów normalnych kosztują 18 złotych. Przewidziano natomiast ulgi dla grup zorganizowanych. Ceny, w zależności od ilości uczestników, wąchają się od 16 do 10 złotych.