Parking w Małym Płaszowie wciąż nie gotowy. Czeka na wiosnę [ZDJĘCIA]

Budowa parkingu Mały Płaszów fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Po raz kolejny budowa parkingu na niecałe 170 miejsc okazuje się trudniejsza niż przewidywano. Daty otwarcia w Małym Płaszowie stopniowo się przesuwają. Teraz mówi się już o przełomie marca i kwietnia.

Budowa parkingu w Małym Płaszowie nie była ogłaszana tak głośno, jak w przypadku Kurdwanowa czy Bieżanowa. Można powiedzieć, że została niemal zapomniana. Tymczasem naprzeciwko pętli tramwajowej powstaje właśnie parking na 166 miejsc, w tym siedem dla osób niepełnosprawnych. Kierowcy samochodów elektrycznych będą mogli skorzystać z miejsc do ładowania, a rowerzyści – z zadaszonej wiaty. Obiekt powstaje po przeciwnej stronie pętli tramwajowej Mały Płaszów, ponieważ na budowę tuż przy niej nie zgodzili się okoliczni mieszkańcy.

Kilka miesięcy w ministerstwie

Prace rozpoczęły się na przełomie sierpnia i września, a więc już na starcie były opóźnione o kilka miesięcy. Przed rozpoczęciem prac okazało się, że wniosek wykonawcy o pozwolenie na budowę zawierał błędy i że pozwolenia nie uda się uzyskać bez odstępstwa od obowiązujących przepisów (pisaliśmy o tym TUTAJ).

Procedura w ministerstwie trwała kilka miesięcy i prace nad parkingiem, który teoretycznie w sierpniu miał być już gotowy, wystartowały dopiero na przełomie sierpnia i września.

Czekamy na wiosnę

Same prace też nie przebiegają jednak zgodnie z harmonogramem. Powodem opóźnienia okazały się nieuwzględnione na mapach linie energetyczne. – Tych kabli nie było na mapach projektowych. Trzeba było je przełożyć, co wiąże się z całą procedurą administracyjną – mówi nam Andrzej Wałkowicz, prezes Miejskiej Infrastruktury.

Teraz z kolei postęp robót wstrzymują ujemne temperatury. Od grudnia na placu budowy niewiele się dzieje i tak będzie dopóki nie zmieni się pogoda. – Wykonawca deklaruje, że w ciągu sześciu tygodni zamknie inwestycję. Ale nie może prowadzić prac gruntowych na zamarzniętej ziemi, bo to mogłoby skutkować późniejszym uszkodzeniem. Musimy poczekać aż temperatury wzrosną – tłumaczy Wałkowicz. Prezes Miejskiej Infrastruktury zakłada, że parking będzie gotowy na przełomie marca i kwietnia.

Sąsiedzi nas wyprzedzają

Rozmach krakowskich inwestycji parkingowych pozostaje, przynajmniej na razie, daleko w tyle za przedsięwzięciami sąsiadów – Niepołomic, Wieliczki, Zabierzowa czy Skawiny. W gminie Niepołomice trwa właśnie budowa kilku parkingów, które łącznie pomieszczą 472 samochody (największy, w samych Niepołomicach, będzie miał 136 miejsc). Około 500 miejsc będzie miał węzeł przesiadkowy, który jeszcze w tym roku będzie gotowy w Skawinie.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Podgórze
comments powered by Disqus