Pawilon Czapskiego już stoi. Otwarcie w kwietniu

Budowa Pawilonu Józefa Czapskiego fot. Marek Marszałek/LoveKraków.pl

Choć niewidoczne z ulicy, prace przy budowie pawilonu Józefa Czapskiego idą pełną parą. Bryła budynku powstającego na tyłach muzeum przy Piłsudskiego jest już gotowa. Nowe skrzydło ma zostać otwarte dla zwiedzających w kwietniu przyszłego roku.

Pawilon Józefa Czapskiego ma cztery kondygnacje i taras widokowy na dachu. Jest ukryty za budynkiem Muzeum im. Emeryka Hutten-Czapskiego, w którym zgromadzona jest unikatowa kolekcja monet.

Józef Czapski – malarz, krytyk i pisarz – był wnukiem Emeryka, twórcy kolekcji. – To kolejne spełnienie moich marzeń. Jednym z nich jest, by kompleks muzeum Czapskich stanowił całość – mówiła dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie Zofia Gołubiew podczas spotkania po ukończeniu stanu surowego budynku.

Od dzieciństwa po czasy powojenne

W obiekcie zostanie odtworzony pokoik artysty w podparyskim Maisons-Laffitte, wraz z pamiątkami i sprzętami, znajdzie się tam także sala wystaw zmiennych, czytelnia i kawiarnia. W pawilonie będzie można oglądać m.in. malarstwo Józefa Czapskiego i tzw. Komitetu Paryskiego, do którego należał od lat 20. XX wieku. Będzie też sala biograficzna poświęcona tragicznym losom artysty i innych Polaków na Wschodzie po 1939 roku. – Na wystawie zostanie pokazana wędrówka jego życia od dzieciństwa aż po Francję, po czasy powojenne – zapowiada Katarzyna Bik z MNK. Łącznie do wykorzystania jest 600 mkw. powierzchni.

Projekt, dofinansowany ze środków unijnych i obejmuje też prace konserwatorskie: zabezpieczenie dzienników artysty, księgozbioru, mebli i innych pamiątek oraz digitalizację części zbiorów.

Nowy pawilon ma być gotowy do kwietnia przyszłego roku. Muzeum planuje też utworzenie obok niego niewielkiego ogrodu.

 

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Stare Miasto
comments powered by Disqus