Ponad 21 tys. nowych zakażeń. Wojewoda uruchomił szpital tymczasowy w Krakowie

fot. UMWM

Ministerstwo zdrowia poinformowało o ponad 21 tys. nowych przypadkach zakażenia koronawirusem. W Małopolsce przybyło 1686 zainfekowanych, a w samym Krakowie ponad pół tysiąca. Wojewoda Łukasz Kmita uruchomił szpital tymczasowy w hali Expo, który ma zacząć działać 19 marca . Pojawiły się również apele do medyków o to, aby zgłaszali się do pracy.

Epidemia wzrasta w związku z czym urząd wojewódzki podjął decyzję w sprawie stopniowego zwiększenia liczby łóżek „covidowych”. Według wojewody Łukasza Kmity bezpieczeństwo Małopolan jest priorytetem.

Wojewoda nazwał to planem „B”. Co zakłada? Po pierwsze, w przyszły piątek zacznie działać szpital tymczasowy w heli Expo z 66 łóżkami, w tym 10 intensywnej terapii. Do Expo zostanie przeniesiony personel ze szpitala im. L. Rydygiera.

Władze województwa podjęły również decyzję o tym, że poproszą wszystkie służby, które maja w swoich szeregach ratowników lub sanitariuszy, o pomoc.

Drugą kluczową decyzją jest powrót do liczby łóżek, które były dostępne w szczycie pandemii. W Małopolsce do końca marca ma zostać uruchomionych 4 tys. łóżek. Wiąże się to z odwołaniem przyjmowania pacjentów planowych. Wszystkie placówki będą miały czas, aby dostosować się do tej zmiany.

Dramatycznie, ale nie tragicznie

Wiceprezydent Krakowa Andrzej Kulig stwierdził, że sytuacja jest dramatyczna, ale nie tragiczna i należy zrobić wszystko, bo do niej nie dopuścić. Zauważył, że nie ma problemu ze sprzętem, ale z ludźmi. Dlatego biały personel zostanie oddelegowany do zadań związanych z przeciwstawieniem się skutkom epidemii.

– Obciążamy personel psychicznie tym zadaniem, ale trzeba się przygotować, że najbliższe tygodnie będą intensywne. Razem w wojewodą staramy się gratyfikować wysiłki medyków – powiedział prezydent.

Jednocześnie władze miasta i województwa zaapelowały do mieszkańców, zwłaszcza Krakowa, o ograniczenie aktywności do tej niezbędnej. – Dajmy szansę sobie i innym, abyśmy mieli za 4-5 tygodni lepszą sytuację – stwierdził Kulig.

Łukasz Kmita wspomniał o tym, że wczoraj trafił na listę otwartych restauracji. Zapowiedział, że już dziś prowadzone będą tam kontrole. – Nie możemy sobie pozwolić na to, żeby osoby nieodpowiedzialne były bezkarne. Nasze działania będą stanowcze. Te osoby poniosą konsekwencje – zagroził wojewoda.

Oprócz tego pojawił się apel do medyków o to, aby zgłaszali się do pracy

Nowe dane

Najwięcej zakażonych zanotowano w województwie Mazowieckim (3891), Wielkopolskim (1828) i Dolnośląskim (1686). W Małopolsce najwięcej zachorowań jest w Krakowie – 532. 203 zakażone osoby pochodzą z powiatu krakowskiego. Na trzecim miejscu jest powiat wadowicki z 117 nowymi przypadkami.