Porozmawiajmy o Krowodrzy. Gdy tramwaj jeździł ulicą Pomorską

Ulica Pomorska w Krakowie, 1934 fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe
W czwartek, 28 września, odbędzie się kolejna odsłona cyklu Porozmawiajmy o Krowodrzy. Tym razem uczestnicy spotkania będą rozmawiać o transporcie publicznym na terenie dzielnicy.

– W ramach kolejnej narracji o lokalnej historii, dziedzictwie i teraźniejszości, zapraszam w najbliższy czwartek do Muzeum Krakowa, oddziału Ulica Pomorska – zachęca Łukasz Mańczyk, radny dzielnicy Krowodrza i pomysłodawca wydarzenia.

Gdy tramwaj jeździł ulicą Pomorską

Głównym tematem spotkania będzie transport publiczny. Stare fotografie przypominają, że tramwaj nie jeździł, jak dziś, ulicą Królewską. Poruszał się wzdłuż Kazimierza Wielkiego. W kierunku placu Inwalidów skręcał dopiero poprzez łącznik biegnący przez Pomorską. Od tego czasu główna oś komunikacyjna tej części miasta przesunęła się na południe i zmiana przebiegu tramwajowej trasy to wyraża.

Obok aktualnie budowanej trasy przecinającej Opolską, jest też kilka innych, wstępnie wytyczonych (w tym przed II wojną światową). Co kryje się za wyborem tych, a nie innych inwestycji? Jak transport publiczny realizuje zapotrzebowania mieszkańców północnego Krakowa oraz co się jeszcze w tym temacie wydarzy?

Kolejna odsłona cyklu Porozmawiajmy o Krowodrzy odbędzie się po raz pierwszy w oddziale Muzeum Krakowa – Ulica Pomorska. Start o godz. 18:00. Wstęp wolny.

Gośćmi spotkania będą:

Mariusz Bembenek – cracovianista, radny Dzielnicy V Krowodrza
Emil Bajorek – przewodnik po Krakowie i Podgórzu, ekspert od transportu publicznego
Pomysł i prowadzenie: Łukasz Mańczyk, radny Dzielnicy V Krowodrza

LoveKraków.pl jest patronem medialnym cyklu spotkań Porozmawiajmy o Krowodrzy.