Dawna apteka na Wesołej zamieniła się w przestrzeń dla sztuki i designu [ZDJĘCIA]

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

W budynku poszpitalnej apteki przy ul. Mikołaja Kopernika zaczęła działać Apteka Designu. To nie tylko miejsce integracji środowiska designerów, ale także mieszkańców dzielnicy Wesoła.

– KBF od wielu lat jest jednym z realizatorów polityki kulturalnej w Krakowie, ale to nie tylko wielkie festiwale i imprezy, a także działalność codzienna. Działalność, która nie jest tak eksponowana medialnie, ale bardzo ciekawa i potrzebna. Jej przejawem jest otwierana dzisiaj Apteka Designu. To jeden z pierwszych elementów, które uruchamiamy na Wesołej – powiedział podczas otwarcia budynku Jacek Majchrowski, prezydent Krakowa.

Sztuka i design zagościły na Wesołej

Dawna apteka przy ul. Kopernika przerodziła się w miejsce, w którym szeroko rozumiany design spotyka się ze sztuką, nauką, nowymi technologiami i aktywizmem społecznym. Budynek jest przykładem postmodernistycznej architektury i wyróżnia się na tle XIX-wiecznych zabudowań dominujących na Wesołej.

– Dlaczego otwieramy Aptekę Designu? Po to, aby odpowiedzieć na dwie potrzeby – wyznała Carolina Pietyra, dyrektorka Krakowskiego Biura Festiwalowego. – W pierwszej kolejności ma być to miejsce integracji środowiska designerów. W drugiej zaś miejsce do współtworzenia przestrzeni, która nas otacza, ponieważ Apteka Designu to środek dzielnicy Wesoła. Dzielnicy, która ma ambicję być dzielnicą kreatywną, twórczą, a designerzy mogą pomóc osiągnąć ten szczytny cel, jakim jest stworzenie zupełnie nowej dzielnicy kulturalnej i kreatywnej na mapie Krakowa – dodała Carolina Pietyra.

Jak wygląda Apteka Designu?

Wnętrze budynku zostało podzielone na cztery poziomy. Dwa z nich dedykowane są m.in. przestrzeni biurowej, ogólnodostępnej czytelni designu, księgarni, sklepikowi i Klinice Zabawek, w której oprócz wystawy, będzie można nauczyć się, jak naprawić lub zrobić zabawkę.

– Bardzo się cieszymy, że jesteśmy częścią tej przestrzeni. Będziemy mogli pokazać, w jakim kierunku zmierza projekt Muzeum Zabawek. Będziemy mogli zaprezentować częściowo nasz dorobek, zasygnalizować ważne projekty, w których braliśmy udział. Będziemy pokazywać potencjał tej wielkiej kolekcji – podkreśliła Katarzyna Sosenko, dyrektorka Muzeum Zabawek.

W Aptece Designu oczywiście nie zabraknie miejsca dla designerów. – To projektanci wybrani w drodze konkursu. W zamian za to, że są z nami w tej przestrzeni, będą angażować się w rozwój Wesołej. Przez kilka miesięcy, od października do czerwca przyszłego roku, będą mieli możliwość integrowania środowiska designu, ale też mieszkańców i wszystkich innych interesariuszy Wesołej – wyjaśniła Carolina Pietyra.

Niższy parter budynku ma być przestrzenią eksperymentowania i prototypowania, służącą kołom naukowym ASP, projektantom i każdemu, kto będzie miał potrzebę pracy w warsztacie.

Projektanci na Wesołej

Apteka ma być poświęcona designowi, a w niedalekiej przyszłości również innym obszarom z pozoru z nim niezwiązanym. – Design rozumiemy zarówno jako ten namacalny, czyli projektowanie form przemysłowych, architekturę czy projektowanie przestrzeni zielonych, ale też to, co nienamacalne, ponieważ da się projektować interakcje i procesy. To także forma designu, która dzisiaj jest bardzo potrzebna kreatywnej Wesołej – zaznaczyła Carolina Pietyra.

W nadchodzącym sezonie Aptekę Designu tworzyć będą projektanci i projektantki z rozmaitych środowisk, reprezentujący wiele różnych obszarów zainteresowań i działalności. Wśród nich znaleźli się: Malwina Antoniszczak, Fundacja Photon, Grupa Robocza, Dominika Jastrzębska, Joanna Rudzińska, Joanna Krokosz, Małgorzata Bajka, Katarzyna Sosenko i Studio Widok.

W Aptece Designu mają odbywać się różne warsztaty, a także niektóre wydarzenia festiwalu Bomba Megabitowa. Z kolei w listopadzie KBF zaprosi na pierwszą edycję cyklu „Design w Krakowie”.

Przypomnijmy, iż w 2019 roku miasto kupiło od Szpitala Uniwersyteckiego ponad 9-hektarową działkę wraz z nieruchomościami w celu stworzenia wielofunkcyjnej przestrzeni dla mieszkańców miasta. Otwarcie Apteki Designu ma być częścią strategii rewitalizacji dzielnicy Wesoła.