Profesjonalna rehabilitacja w ośrodku Kwitnąca

Trafiają tu pacjenci wymagający długotrwałej rehabilitacji. W ośrodku Kwitnąca, tuż pod Krakowem, czeka na nich zespół profesjonalistów, którzy kompleksowo zadbają ich potrzeby.

Ośrodek Specjalistycznej Rehabilitacji Stacjonarnej i Opieki Długoterminowej Kwitnąca działa w Zagórzycach Dworskich, oddalonych o kilkanaście minut jazdy od granicy Krakowa z Węgrzcami. To miejsce, w którym pacjenci wymagający rehabilitacji, np. po przebytych wypadkach, udarach czy przejściu Covid-19, mogą uzyskać kompleksową, specjalistyczną pomoc.

– Zajmujemy się przede wszystkim pacjentami, którzy są w ciężkim stanie. Często zdarza się, że rehabilitowani pacjenci przyjeżdżają do nas prawie nieprzytomni, na noszach. Ale potem udaje im się wyjść na własnych nogach – mówi Adam Nowak, dyrektor operacyjny ośrodka.

– Zakres naszej działalności jest bardzo szeroki. Jesteśmy przygotowani do podejmowania trudnych wyzwań klinicznych – podkreśla. Jak mówi, zaletą ośrodka jest to, że pacjent uzyskuje tam pomoc specjalistów różnych dziedzin, w zależności od potrzeb.

Nowe potrzeby

Epidemia koronawirusa stworzyła zapotrzebowanie na rehabilitację dla osób, które w ciężki sposób przechorowały Covid-19. Ośrodek Kwitnąca był jednym z pierwszych, które przygotowały w tym celu specjalny program, jak zajmować się tego rodzaju pacjentami. Został on opracowany we współpracy z akademickimi ekspertami w dziedzinie fizjoterapii.

Do ośrodka trafia coraz więcej takich pacjentów. „Kwitnąca” jest gotowa do ich rehabilitacji w ramach wolnych miejsc i posiada pełne przygotowanie merytoryczne. W tym przypadku tym bardziej potrzebne jest kompleksowe podejście. – Bez rehabilitacji kardiologicznej i neurologicznej nie ma możliwości prowadzenia skutecznych procesów u takich pacjentów – stwierdza dyrektor Nowak.

Jak skorzystać?

By skorzystać z pomocy ośrodka, należy wcześniej skontaktować się telefonicznie i sprawdzić dostępność miejsc. Łącznie jest ich 84. Czasem decyzja o przyjęciu zależy od stanu pacjenta – np. wówczas, gdy potrzebuje on respiratora, ponieważ do dyspozycji są cztery łóżka respiratorowe. Większość pacjentów przyjeżdża bezpośrednio po pobycie w szpitalu. Zostają tu na długo – czasem miesiąc, czasem wiele miesięcy.

Tak jest w przypadku Konrada Tańculi, który trafił do ośrodka w lipcu ubiegłego roku po ciężkim wypadku samochodowym. – Przyjechał prawie nieprzytomny na noszach. W tej chwili już chodzi samodzielnie, pod względem fizycznym jest bardzo dobrze. Pod względem neurologicznym jeszcze wiele pracy przed Konradem i rehabilitantami, ale to z powodu obrażeń, które odniósł w wypadku – mówi Małgorzata Tańcula, matka pacjenta. – Rehabilitanci i lekarze z ośrodka robią wiele, by go z tego stanu wyprowadzić. Dzięki nim i dzięki temu, że przebywa w ośrodku przez dłuższy czas, otrzymując kompleksową opiekę medyczną, bez wożenia z miejsca na miejsce, efekty są już wyraźnie widoczne – komentuje.

W różnych sprawach

Są też i tacy pacjenci, choć jest ich znacznie mniej, którzy przyjeżdżają tylko na zabiegi, w ramach opieki dziennej. Oprócz szpitala rehabilitacyjnego w ośrodku działa także zakład opiekuńczo-leczniczy, oferujący pobyty krótkoterminowe i opiekę długoterminową.

Trzecia gałąź działalności „Kwitnącej” to gabinety specjalistyczne. Pacjenci mogą tu skorzystać z porady ortopedy, neurologa, kardiologa, psychiatry, chirurga, chirurga naczyniowego, logopedy i neurologopedy. Dostępne są też badania laboratoryjne.

News will be here