Za pół roku znowu referendum – władze Krakowa zapytają mieszkańców, co sądzą na temat rozszerzenia strefy płatnego parkowania. Chcą też wiedzieć, co myślimy o miejskiej zieleni i edukacji. To w „Gazecie Krakowskiej”. A o czym jeszcze piszą lokalne dzienniki?
DZIENNIK POLSKI
Rynek Podgórski zmieni oblicze już w tym roku
„Profesor Zbigniew Myczkowski, projektant przebudowy Rynku Podgórskiego, dostosował projekt do większości uwag zgłoszonych podczas konsultacji społecznych. Uznał, że jeśli wycinka starych drzew i likwidacja punktów handlowych (kiosków i kwiaciarni) budzi tyle emocji, pójdzie mieszkańcom na rękę. Wspólnie z Zarządem Infrastruktury Komunalnej i Transportu zdecydował, że z Rynku zniknie tylko 10 drzew iglastych i krzewy, a kioski prasowe zostaną. Natomiast kwiaciarki wrócą na Rynek po przebudowie, ale będą sprzedawać kwiaty jak na Rynku Głównym, czyli na straganach pod parasolami. Urzędnicy nie zgodzili się natomiast na budowę ścieżki rowerowej wokół Rynku. Zauważyli, że takowej nie ma także na Rynku Głównym. A ścieżki rowerowe m.in. z Brodzińskiego dochodzą prawie na Rynek Podgórski”.
Bocian Właduś znowu ma kłopoty
„Jeszcze tydzień temu samiec i samica siedziały w nowym gnieździe, wybudowanym przez zmarłego w ubiegłym roku gospodarza posesji Władysława Pietrzaka. Ptaki troskliwie opiekowały się złożonymi jajami. Nic nie zapowiadało dramatu. Nowe gniazdo wydawało się dla lęgu bezpieczne. Nie zatrzymywało wody jak stare, z którego ptaki wyprowadziły się po ubiegłorocznej stracie dzieci. Pracownicy zakładu szlifierskiego, którzy dokarmiają bociany, dziwili się nawet, że ciągle nie widać małych ptaków. Teraz nie mają już wątpliwości. Znowu nie doczekamy się bocianiątek. W miniony czwartek Właduś z partnerką zrezygnowali z siedzenia w gnieździe. Ostanie deszcze i spadek temperatury odebrały im nadzieję na doczekanie się potomstwa. Właduś jednak nie chce poddać się tak łatwo. „Zarządził” przeprowadzkę na sąsiednią posesję”.
GAZETA KRAKOWSKA
Kraków jak Szwajcaria? Za pół roku znów referendum
„Szwajcaria to kraj, w którym na szeroką skalę wykorzystywana jest instytucja referendum. Kraków też docenił ten instrument demokracji bezpośredniej. – Czy jesteś za poszerzeniem strefy płatnego parkowania? – to jedno z pytań, na które krakowianie odpowiedzą podczas drugiego, prawdopodobnie, w tym roku referendum. Radni PO chcą je przeprowadzić 16 listopada razem z wyborami do samorządu. Prócz pytania o strefę chcą zapytać o miejską zieleń i edukację. Znajdą się też pytania dotyczące poszczególnych dzielnic. – Popieram referendum w sprawach, które są szczególnie kontrowersyjne – mówi prezydent Jacek Majchrowski. Dodaje jednak, że pytania powinny być starannie sformułowane”.
Policjanci ujawniali tajemnice, dlatego teraz mają aż pięcioletni zakaz służby
„Dwóch funkcjonariuszy z V komisariatu przy ul. Zamojskiego w Krakowie usłyszało prawomocne wyroki za złamanie tajemnicy służbowej i ułatwianie prostytucji. Wyrok usłyszała też szefowa mieszkaniowej agencji towarzyskiej. Orzeczenie jest prawomocne.
– Obaj funkcjonariusze zostali wydaleni z naszych szeregów. Obaj służyli w policji prawie 15 lat – potwierdza Katarzyna Cisło z biura prasowego Komendy Wojewódzkiej Policji. Z ustaleń prokuratury wynika, że 36-letni Grzegorz K. i 35-letni Sławomir P. byli blisko związani z Moniką P., szefową agencji towarzyskiej, którą prowadziła po kolei w kilku mieszkaniach w Krakowie”.
GAZETA WYBORCZA
Rekordowa smocza parada – w tym roku na ludowo
„Największe wrażenie robił smok strażak, który tryskał wodą na widzów. –To smok pragmatyk, gotowy na ewentualne akcje ratownicze w trakcie parady – śmiał się Andrzej, jeden z konstruktorów maszkary. Smoki już po raz 14. Przemaszerowały ulicami Krakowa, tym razem pod hasłem „Wielki Kolbergowski Zlot Smoków”.
Dziewice – OK. Niebieskie karty – złe
„Na czele orkiestra dęta z gminy Zielonki. Za nią – według danych policji – szło 1,5tys. osób z flagami: biało-czerwonymi i papieskimi. Znanych polityków brak. Tylko na jednym z transparentów Prawicy Rzeczpospolitej Polskiej powiewa podobizna Marka Jurka. Na innych czytamy hasła: „Rodzina Bogiem silna”, „Tak dla życia i rodzin”, „Stop aborcji”, „Stop gender”. – Jesteśmy tutaj, żeby dać świadectwo prawdzie, że rodzina to mężczyzna i kobieta i że taką rodzinę trzeba wspierać – informuje krótko Piotr Podlecki z Akademii Obrońców Życia, jednego z organizatorów marszu”.
Dobrze udokumentowane
„Efekt domina – taki tytuł nosi świetny dokument Elwiry Niewiery i Piotra Rosołowskiego nagrodzony Złotym Rogiem w Międzynarodowym Konkursie Dokumentalnym oraz Złotym Lajkonikiem w Konkursie Polskim KFF. Jak rozumieć ten tytuł? Bohater liczy z pewnością na to, że organizowana przez niego impreza doda prestiżu jego zapomnianej przez świat ojczyźnie, a to pociągnie za sobą inne dowody uznania. Ale głównym tematem filmu są tak naprawdę jego relacje z żoną. Niełatwe, dodajmy. Ona nie czuje się akceptowana w Abchazji, a on jest z kolei gorącym patriotą”.