Przetarg na Trasę Zwierzyniecką i Pychowicką w przyszłym tygodniu

Budowa Trasy Łagiewnickiej fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

W 2025 roku ma się rozpocząć  budowa Trasy Zwierzynieckiej i Pychowickiej. Inwestycja, według urzędników, ma kosztować ponad dwa miliardy złotych – takie założenia znalazły się w wieloletniej prognozie finansowej Krakowa.

– Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to w 2025 roku powinniśmy mieć już zezwolenie na realizację inwestycji drogowej i wtedy mogłyby rozpocząć się prace budowlane – mówi w rozmowie z LoveKraków.pl Krzysztof Migdał, członek zarządu spółki Trasa Łagiewnicka.

Trasy w tunelach

Urzędnicy planują budowę Trasy Zwierzynieckiej, która ma mieć 4,65 kilometra. W każdym kierunku droga ma być szeroka na trzy pasy ruchu. W ramach inwestycji ma powstać tunel drogowy o długości ok. 2,4 km przebiegający m. in. pod doliną Rudawy oraz wzgórzem św. Bronisławy.

Na wysokości ulicy Zarzecze i Armii Krajowej miałby powstać węzeł z dwupoziomowym skrzyżowaniem. Drugi węzeł Przegorzały znalazłby się przy skrzyżowaniu Trasy Zwierzynieckiej z ul. Księcia Józefa (przebieg ulicy uległby modyfikacji). Urzędnicy zaplanowali także rozbudowę na długości 0,8 km al. Armii Krajowej od węzła Zarzecze do węzła przy rondzie Ofiar Katynia.

Trasa Pychowicka, podobnie jak Zwierzyniecka, miałaby po trzy pasy ruchu w każdą stronę. Stanowiłaby połączenie ul. Nowej Księcia Józefa z budowaną teraz Trasą Łagiewnicką. W sumie nowa droga miałaby 2,1 km. Drogowcy wstępnie planowali budowę mostu na Wiśle o długości blisko 400 metrów, ale najprawdopodobniej powstanie tunel pod rzeką.

Przetarg w przyszłym tygodniu

Aby pracownicy spółki Trasa Łagiewnicka mogli wystąpić z wnioskiem o wydanie zezwolenia na realizację inwestycji, wcześniej muszą mieć m. in. wielowariantową koncepcję oraz uzyskać decyzję środowiskową.

– W przyszłym tygodniu rozpiszemy przetarg na wyłonienie wykonawcy. Firma będzie musiała stworzyć opracowanie, przeprowadzić konsultacje społeczne oraz zdobyć dla nas decyzję środowiskową – informuje Krzysztof Migdał.

Specjaliści, którzy otrzymają zlecenie z miejskiej spółki, będą mieli trzy lata na wykonanie zadania.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Bronowice Zwierzyniec Dębniki
comments powered by Disqus