Gdańsk posiada 72 hot spoty na terenie swojego miasta, Wrocław 69. W Krakowie takich miejsc mamy zaledwie 19 i raczej nie zmieni się to do 2015 roku. Dlaczego?
Obecnie w Krakowie mamy 19 miejskich, bezpłatnych punktów dostępu do internetu, których operatorem jest ACK Cyfronet AGH. Pięć z nich znajduje się na terenie Dzielnicy I (pełna lista poniżej). Jak informuje Kinga Sadowska z UMK, nadajniki te zapewniają odbiór Wi-Fi w promieniu 100 metrów. A więc w centrum Krakowa możemy korzystać z hot spotów w okolicach Sukiennic, V LO (ul. Studencka), Centrum Kształcenia Praktycznego (ul. Krupnicza), ZS Przemysłu Spożywczego (pl. Matejki 11) i X LO (ul. Wróblewskiego 8). Maksymalna szybkość miejskiego internetu to 512 Kb/s, a sesja trwa 60 min. Dziennie z publicznych bezprzewodowych punktów dostępu do Internetu korzysta ok. 1500 użytkowników.
Mogą pojawiać się też przeszkody w dostępie do sieci. – Zasięg może być ograniczony konfiguracją terenu i innych sieci, jak w przypadku sieci „Rynek Główny” – mówi Kinga Sadowska. Potwierdza to Jan Machowski. – Tam nasza sieć konkuruje o kanał w ramach pasma średnio z 10-12 innymi rozgłaszanymi w tym obszarze. Część z nich – zwłaszcza przy knajpkach – jest również darmowa.
Inne nadajniki, dzięki którym możemy bezpłatnie serfować po wirtualnym świecie są rozmieszczone w większości w placówkach oświatowych oraz instytucjach kultury. Na liście znajdują się także siedziby Rad Dzielnic oraz… Dom Wędkarza.
Można śmiało stwierdzić, że takie lokalizacje są stworzone z myślą o mieszkańcach Krakowa. Co jednak z turystami, o których dbać chce miasto? – Turyści bardzo często podróżują z tabletami czy smartfonami i póki roaming nie zostanie całkowicie zniesiony, darmowy dostęp do internetu to dla nich możliwość spokojnego rezerwowania noclegów czy transportu w każdej chwili – argumentuje rozwój sieci Aleksander Miszalski, radny Dzielnicy I oraz członek Krakowskiej Izby Turystycznej.
– W dodatku może to pomóc w poznawaniu miasta czy w wyborze miejsc do zwiedzenia i pogłębienia wiedzy na temat Krakowa. Oczywiście przyda się też studentom w centrum, a jest ich tu dużo – dodaje Miszalski.
– U nas w miejscach, gdzie są turyści jest bardzo szeroka oferta darmowych sieci, nie mamy też sygnałów, by był z tym problem – twierdzi Jan Machowski p.o. kierownika Biura Prasowego Wydziału Informacji, Turystyki i Promocji Miasta.
Niejako potwierdza to Jacek Strzałkowski, rzecznik prasowy Urzędu Komunikacji Elektronicznej. – Do tej pory dostaliśmy 12 zgłoszeń z Krakowa o zapotrzebowanie na internet bezprzewodowy.
Interes komercyjnych operatorów nadrzędny
Ustawą z 2010 roku, Urząd Komunikacji Elektronicznej zabrania naruszania konkurecyjności na rynku telekomunikacyjnym. Stąd też ograniczenia. – Miasto nie może oferować swoich usług tam, gdzie działają sieci komercyjne, bo to by naruszało ich interes – mówi w rozmowie z LoveKraków.pl Jacek Strzałkowski.
Dlatego każda gmina, która chce świadczyć usługi darmowego dostępu do Internetu bezprzewodowego, musi wystąpić do Urzędu o zgodę na to. – Jak na razie nigdy nie odmówiliśmy. Nie ograniczamy liczby hot spotów, jeśli tylko wszystko jest zgodne z ustawą – tłumaczy rzecznik UKE.
Strzałkowski tłumaczy też, że zasięg miejskich darmowych hot spotów nie może „zahaczać” o budynki mieszkalne, ponieważ w takich miejscach działają już inni operatorzy. Nie oznacza to jednak, że od razu taki hot spot musi być likwidowany. – Dopuszczalne jest, aby darmowy Internet obejmował mały procent powierzchni budynku mieszkalnego.
– Regulacje ustawy mówią o tym, że jednostka samorządu terytorialnego prowadząc działalność nie może zakłócać rynku – słowem, nie powinna się wtrącać tam, gdzie rynek działa. A według opinii UKE – w Krakowie rynek usług telekomunikacyjny działa – podsumowuje Jan Machowski z UMK.
Nic z tego do 2015. Co później?
Na razie jednak nie ma co liczyć na rozwój sieci, bowiem umowa (o wartości 115 128 zł) z ACK Cyfronet AGH została podpisana 15 kwietnia tego roku i wygasa dopiero 14 kwietnia 2015 roku. A czy po tym czasie coś się zmieni?
Jan Machowski z Urzędu Miasta Krakowa odpowiada wprost: – W najbliższym czasie – przede wszystkim z uwagi na regulacje UKE – Urząd Miasta nie planuje rozwoju sieci hot spotów, jesteśmy otwarci na wspieranie innych podmiotów czy jednostek w tym zakresie – tłumaczy. – Wiemy np., że niektóre dzielnice w ramach posiadanych środków chcą instalować hot spoty na swoim terenie (choćby dzielnica XIV w Parku Lotników). Takie hot spoty też będą się składać na miejską sieć Wi-Fi – tłumaczy.
Gdańsk i Wrocław znów lepsi? Warszawa poza konkurencją
W Gdańsku istnieje 72 punktów Wi-Fi. Są oznaczone specjalnymi tabliczkami. Znaleźć je można także na specjalnej mapie dostępnej na stronie gdanskwifi.pl. Aby skorzystać z punktu hot spot, wystarczy zaakceptować regulamin. Jak zapewnia operator darmowych punktów Wi-Fi, „GDANSKwifi to nie tylko bezpłatny i bezpieczny Internet dla wszystkich, to również źródło aktualnych informacji o tym co ciekawego dzieje się w najbliższej okolicy oraz mobilny przewodnik turystyczny” – czyli coś, co w Krakowie jest bardzo potrzebne.
Drugim miastem, z którym Kraków przegrywa ostatnio rywalizację na poziomie atrakcyjności turystycznej, jest Wrocław. Tutaj operatorem jest również miasto i na stronie wroclaw.pl możemy przeczytać, że „aktualnie we Wrocławiu z Miejskiego Internetu można korzystać w 69 punktach, które tworzą 17 stref obejmujących m.in. Stare Miasto, Halę Stulecia, nowy terminal lotniska, Ostrów Tumski, Rondo Reagana, Wyspę Słodową, aquapark, dworzec główny PKP, okolice Stadionu Wrocław czy Panoramę Racławicką”.
W Warszawie działa blisko 150 takich hot spotów. M.in. na Trakcie Królewskim, Starym Mieście, w parku Fontann czy w okolicach Biblioteki UW. Ale, jak się już kiedyś umówiliśmy, porównywanie Krakowa z Warszawą jest nieetyczne.
LISTA MIEJSKICH DARMOWYCH HOT SPOTÓW
Nowohuckie Centrum Kultury - al. Jana Pawła II 232–Dzielnica XVIII,
Zespół Szkół Elektrycznych - Nr 2 - os Szkolne 26 – Dzielnica XVIII,
Dom Wędkarza - ul. Bulwarowa 43 – Dzielnica XVIII,
Gimnazjum Nr 13 - ul. Mackiewicza 15 – Dzielnica IV,
Nowohucka Biblioteka Publiczna Filia nr 6 - os Na Stoku 1 – Dzielnica XVII,
Rada Dzielnicy XV - ul. Miśnieńska 58,
Zespół Szkół Ogólnokształcących Nr 3 - os Wysokie 6 – Dzielnica XVI,
Centrum Kształcenia Ustawicznego - os. Szkolne 21 – Dzielnica XVIII,
Zespół Szkół Elektrycznych Nr l - ul. Kamieńskiego 49 – Dzielnica XI,
Rada Dzielnicy XIII - Rynek Podgórski l,
Budynek dawnego Gimnazjum Nr 31 - ul. Spółdzielców 5 – Dzielnica XII,
V Liceum Ogólnokształcące - ul. Studencka 12 – Dzielnica I,
Centrum Kształcenia Praktycznego - ul. Krupnicza 42A – Dzielnica I,
Zespół Szkół Przemysłu Spożywczego - pl. Matejki 11 - Dzielnica I,
X Liceum Ogólnokształcące - ul. Wróblewskiego 8 - Dzielnica I,
Centrum Kultury Dworek Białoprądnicki - ul. Papiernicza 2 - Dzielnica IV,
Zespół Szkół Poligraficznych - os. Tysiąclecia 38 – Dzielnica XV,
Rada Dzielnicy XIV - os. Dywizjonu 303 nr 34,
Sukiennice - Rynek Główny - Dzielnica I.