Ruszył ArtBoom Festival – eksplozja sztuki współczesnej

Rozpoczęła się piąta edycja Grolsch ArtBoom Festival. W tym roku, w roli głównej wystąpi przeżywające renesans, Podgórze. Festiwal ma charakter interdyscyplinarny i międzynarodowy - projekty łączą sztukę współczesną, performance, happening z muzyką i działaniami społecznymi. Organizatorzy gwarantują eksplozję sztuki współczesnej, którą będzie można podziwiać od 7 do 21 czerwca na terenie całego miasta.

Tegoroczna edycja Grolsch ArtBoom Festival to kontynuacja współpracy z sopockim ARTLOOPem. Obydwa wydarzenia prezentują prace nie tylko uznanych twórców, ale także otwierają się na artystów młodego pokolenia, nie bojąc się prezentować także prac debiutantów. W tym roku, w ramach współpracy pomiędzy miastami i festiwalami zrealizowany zostanie projekt kuratorski i artystyczny odnoszący się do funkcjonowania sztuki w przestrzeni publicznej. Zaproszenie kuratorek Leny Duli i Emilii Orzechowskiej przyjęli Anna i Adam Witkowscy, którzy zrealizują instalację świetlną Second Moon Syndrom. Na kładce Bernatka zawiśnie księżyc.

Smog w świetle reflektorów

Na uwagę zasługuje projekt Łukasza Skąpskiego, absolwenta krakowskiej ASP. Artysta za motyw przewodni swojej wystawy wybrał popularne w naszym mieście zjawisko, czyli smog. Praca "10m3 zimowego powietrza Krakowa" składa się z zamkniętego w szczelnym kontenerze, wytworzonego w lecie i w warunkach domowych krakowskiego smogu, który zwłaszcza zimą stanowi poważny problem miasta i stał się już nierozerwalnym elementem krakowskiego pejzażu.  – Ten element pejzażu zmagazynowany przez artystę w estetycznym i oszczędnym, minimalistycznym metalowym kontenerze, swego rodzaju ready-made nawiązującym do słynnej pracy Marcela Duchampa z 1919 roku, która składała się z zamkniętego w szklanym naczyniu paryskiego powietrza, nie jest jednak tylko problemem natury estetycznej. Pozbawiona figuratywnych odniesień praca dotyka bowiem etycznego problemu – dotyczącego tak władz, jak i mieszkańców Krakowa – jakim jest wciąż nierozwiązana kwestia zanieczyszczenia atmosfery i środowiska naturalnego miasta i jego okolic – tłumaczą organizatorzy.

Projekt "Klopsztanga – trzepak reaktywacja" natomiast, oparty jest o proces przywracania do przestrzeni publicznej urządzenia, którego podstawową funkcją było trzepanie dywanów. Standardowy element wyposażenia osiedla nie tylko poprzez formę, ale przede wszystkim przez zastosowanie, wywołuje reakcję między ludźmi i prowokuje do działań. W ramach krakowskiego projektu, kilka nietypowych dzieł sztuki w formie trzepaka, czyli śląskiej klopsztangi, stanie na Plantach im. Floriana Nowackiego w Podgórzu.

Wczoraj i dziś

Realizacja "Trzy perspektywy"  opiera się na dwóch zdjęciach umieszczonych w przestrzeni publicznej. Istotną rolę odgrywa tu Podgórze, austriackie miasto w którym mieściło się krakowskie getto. Bartolomeo Koczenasz powraca do fotografii z lat wojennych, kiedy fragment Krakowa został oddzielony murem wyznaczającym granice człowieczeństwa. Poszczególne zdjęcia wyciągnięte z archiwum stały się punktem wyjścia do współczesnych fotografii. Tytułową trzecią perspektywą jest wypadkowa historii i współczesności. Oparta na indywidualnym spojrzeniu widza opowieść zbudowana z nakładających się na siebie fotografii.

Zobacz pełny program tegorocznej edycji ArtBoom Festival [PROGRAM].