Sławny – nieznany? Wystawa prac Maksymiliana Gierymskiego

Od 25 kwietnia w Gmachu Głównym Muzeum Narodowym w Krakowie można oglądać wystawę poświęconą jednemu z najbardziej zasłużonych polskich przedstawicieli szkoły monachijskiej. Maksymilian Gierymski. Dzieła, inspiracje, recepcja pokazuje nie tylko dorobek malarza. Zwiedzający zobaczą także dzieła m.in. Józefa Brandta, Józefa Chełmońskiego, Stanisława Witkiewicza i Mihalyiego Munkacsyiego.

Ekspozycja w Muzeum Narodowym w Krakowie stanowi zamknięcie pierwszego etapu projektu badawczego opierającego się na wspólnym działaniu historyków sztuki, konserwatorów, ale i fizyków i chemików. Zadaniem zespołu pracującego przy projekcie jest zgromadzenie i klasyfikacja informacji dotyczących dzieł Maksymiliana Gierymskiego.

Zmarł mając 28 lat

Ekspozycja, dzięki której osoby wizytujące MNK będą mogły bezpośrednio zetknąć się z pracą badaczy, jest wystawą kompletną. Oprócz zbioru pięćdziesięciu pięciu obrazów olejnych oraz tej samej ilości prac na papierze, zobaczyć będzie można dzieła artystów polskich, niemieckich, francuskich oraz węgierskich, które korespondują z twórczością malarza. A ta przedstawia się imponująco. Artysta – zmarły w wieku zaledwie dwudziestu ośmiu lat – pozostawił imponujący dorobek, mający wpływ na kolejne pokolenia artystów. Swoją twórczością ufundował i dał podwaliny pierwszej polskiej szkole pejzażowej.

Poza najbardziej znanymi dziełami takimi jak „Adiutant sztabowy”, „Obóz Cyganów I” czy „Patrol powstańców” zwiedzający, dzięki prezentacjom multimedialnym, będą mieli szansę poznać dzieła zaginione między innymi podczas II wojny światowej. W Gabinecie dzieł zaginionych zobaczymy obrazy takie jak „Alarm w obozie powstańczym”, „Zima w małym miasteczku” i „Wieczornica ukraińska”.

Na lini Kraków-Warszawa

Jak wskazuje kuratorka wystawy Aleksandra Krypczyk, obligatoryjnym uzupełnieniem krakowskiej wystawy powinno być zwiedzenie ekspozycji prac brata Maksymiiana, Aleksandra, w Muzeum Narodowym w Warszawie. Współpraca pomiędzy Krakowem i Warszawą oraz niebagatelna rola pomocy otrzymanej od MNW były zresztą silnie podkreślane przez Dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie Zofię Gołubiew.

Wystawie towarzyszyć będzie program edukacyjny. Obejmie on wykłady, spacery, spotkania oraz warsztaty dla osób dorosłych dotyczące malarstwa braci Gierymskich: począwszy od jego aspektów technicznych do recepcji dzieł. Wystawę oglądać można od 25 kwietnia do 10 sierpnia 2014 w Muzeum Narodowym w Krakowie.