"Światowid" zasłużył na skwer pod Wawelem?

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl
Ponad 300 osób chciałoby nazwać skwer u podnóża Wawelu od strony Stradomia mianem „Skweru Światowida”.

Autorzy petycji skierowanej do władz miasta przypomnieli, że w zeszłym roku minęło 170 lat od sprowadzenia do Krakowa idola zbruczańskiego, nazwanego powszechnie Światowidem. Pochodząca z XI wieku rzeźba została odkryta w rzece Zbrucz na Podolu. Obecnie jest eksponowana w krakowskim Muzeum Archeologicznym. Pod Wawelem od 1968 roku stoi jej kopia.

– Rzeźba jest więc dość wyjątkowym przykładem przedchrześcijańskiej symboliki religijnej w przestrzeni miejskiej Krakowa. Wokół niej można zauważyć wyraźne ślady aktywności rodzimowierczej: zwykle stoi tam płonący znicz lub kilka, niekiedy pojawiają się różnego rodzaju ofiary – zwłaszcza przy okazji świąt. Drobne monety i biżuterię można czasem znaleźć także w zagłębieniu kasztanowca rosnącego tuż obok, który ma status pomnika przyrody – czytamy w tekście „Funkcjonowanie kopii Światowida spod Wawelu” autorstwa Wojsław Brożyna.

– Okazjonalnie rodzimowiercy i neopoganie organizują wokół niego obrzędy, ale są to raczej wyjątkowe sytuacje niż reguła. Ostatni znany autorowi przypadek obrzędu religijnego przy Światowidzie pod Wawelem dotyczył zjazdu Międzynarodowej Federacji Pogańskiej w Krakowie na wiosnę 2017 roku – pisze Brożyna.

Dyrektor mówi „nie”

Autorzy petycji również przywołują tego typu aktywność jako argument za nadaniem nazwy skwerowi. Dodają też, że pozwoliłoby to na podkreślenie przedchrześcijańskiego dziedzictwa naszego miasta i umożliwiło popularyzację wiedzy na temat słowiańskich wierzeń.

Wszystko na to wskazuje, że inicjatywa zakończy się fiaskiem. Władze miasta wystąpiło z wnioskiem o zaopiniowanie tego pomysłu do wojewódzkiego konserwatora zabytków, a ten udał się do dyrektora Zamku Królewskiego na Wawelu.

– Potencjalne nadanie nazwy skwerowi tworzy dość niefortunną i sztuczną zbitkę pojęć odnoszącą się do kopii posągu Światowida na Skwerze Światowida. Oryginał posągu (…) znajduje się w muzeum archeologicznym i fakt ten winien być szczególnie eksponowany. Dlatego też uważam za niezasadne nadanie nazwy wspomnianemu miejscu – napisał dyrektor.

Radni z komisji skarg, wniosków i petycji przedstawią właśnie taki projekt uchwały dotyczący rozpatrzenia petycji w tej sprawie. Taki, czyli negatywny.