Szczepienia nauczycieli. Ruszają zapisy

Laboratorium Biotechnologii UJ fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Od poniedziałku nauczyciele i pracownicy żłobków, którzy chcą się zaszczepić przeciw COVID-19, mogą zapisać się na szczepienia.

Jako pierwsze, zostaną zaszczepione osoby, które pracują stacjonarnie w szkole, przedszkolu lub żłobku. Szczepienia rozpoczną się w najbliższy piątek, 12 lutego.

W kolejnym etapie do tej grupy dołączą nauczyciele uczący w pozostałych klasach. Jak informuje Ministerstwo Edukacji i Nauki, tempo szczepień będzie zależało od dostaw preparatów do Polski.

– Zależy nam, aby nauczyciele zostali w miarę możliwości jak najszybciej zaszczepieni, co pozwoli na bezpieczny powrót uczniów do szkół – czytamy w komunikacie resortu nauki.

Zapisy

Nauczyciel, który wyrazi chęć szczepienia, będzie zgłoszony przez dyrektora szkoły lub placówki oświatowej.

Dyrektor wypełni w Systemie Informacji Oświatowej formularz, który zostanie udostępniony do poniedziałku, 8 lutego br. w „Strefie Pracownika” SIO.

Do poniedziałku, 8 lutego dyrektorzy otrzymają w „Strefie Pracownika” Systemu Informacji Oświatowej zgłaszania nauczycieli oraz pracowników niebędących nauczycielami, którzy w pierwszej kolejności będą mogli zostać zaszczepieni.

Dyrektor szkoły będzie miał czas na wypełnienie formularza zgłoszeniowego do środy, 10 lutego.

Aby otrzymać szczepionkę, nauczyciel musi zgłosić się do dyrektora szkoły lub placówki, w której jest zatrudniony i poinformować o chęci zaszczepienia się. W momencie dostawy preparatów do punktu szczepień, nauczyciel otrzyma informacje, kiedy i gdzie ma przyjechać na szczepienie.

Nauczyciel, który jest zatrudniony w kilku szkołach lub placówkach, zgłasza chęć do szczepienia w jednej, wybranej przez siebie szkole.

W dniu wyznaczonego terminu nauczyciel musi zabrać dowód tożsamości i długopis. W punkcie szczepień nauczyciel będzie poproszony o wypełnienie krótkiej ankiety.

AstraZeneca dla nauczycieli

Nauczyciele będą szczepieni preparatami trzech firm BioNTech/Pfizer, Moderna i AstraZeneca.

– Zgodnie z rekomendacjami działającej przy premierze Rady Medycznej, nauczycielom poniżej 60. roku życia będzie podawana szczepionka AstraZeneca. Nauczyciele, którzy mają więcej niż 60 lat będą mieli możliwość zaszczepienia się preparatem firm BioNTech/Pfizer i Moderna – informuje resort nauki.

Szczepionka firmy AstraZeneca jest podawana w dwóch wstrzyknięciach w ramię, w odstępie od 4 do 12 tygodni. Zgodnie z rekomendacjami działającej przy premierze Rady Medycznej, pomiędzy dawkami szczepionki powinien być odstęp 28 dni.