Sztuczna inteligencja, by odnaleźć zagubione zwierzęta. Powstaje aplikacja z pomysłu pani Barbary spod Krakowa

Aplikacja jak randkowa, ale połączy zdjęcia zwierząt, zagubionych i znalezionych – to pomysł Barbary Bruzdy, która dzięki wygranej w konkursie dedykowanym osobom w wieku 50+, w końcu może go zrealizować.

100 tysięcy psów i 30 tysięcy kotów – tyle czworonogów trafia każdego roku do schronisk w Polsce. Część z nich to zwierzęta porzucone, część jednak to zagubione zwierzaki domowe, które być może nigdy nie będą miały szansy wrócić do swoich domów.

Problemem zainteresowała się pani Barbara Bruzda z podkrakowskich Aleksandrowic, na co dzień pracująca w jednej z korporacji. Jak opowiada, wpadła na pomysł aplikacji, która pomogłaby właścicielom odnaleźć zagubione zwierzaki, parując ze sobą wrzucone do sieci zdjęcia zwierząt zaginionych i tych odnalezionych. Trochę jak aplikacja randkowa.

– Ale to nie chodzi o ludzi, a o zwierzęta. Nie chodzi też o randki, a o pomoc – tłumaczyła pani Barbara.

Choć pomysł był, kobieta nie bardzo wiedziała jak go zrealizować. Postanowiła więc zgłosić do programu realizowanego przez Our Future Foundation, jedną z największych fundacji edukacyjnych, we współpracy z TikTokiem. Udało się – pani Barbara została finalistką kategorii osób 50+ ogólnopolskiego konkursu #Otwarci na Biznes i jej projekt ma szansę realizacji.

Aplikacja mobilna, którą zaprojektuje zespół pani Barbary, wykorzysta sztuczną inteligencję do parowania ze sobą zdjęć zaginionych zwierząt z tymi znalezionymi, pomagając w ten sposób zmartwionym właścicielom przeszukującym kolejne grupy na Facebooku i rozwieszającym plakaty, ma też ułatwić pracę schroniskom, które często do informowania o tzw. znajdach wykorzystują tylko swoje kanały w mediach społecznościowych.

Aplikacja jest w trakcie powstawania, pani Barbara w ramach nagrody otrzymała wsparcie finansowe i merytoryczne, a także grant reklamowy od TikToka na promocję gotowej aplikacji.

Barbara Bruzda mat. prasowe
Barbara Bruzda mat. prasowe

Projekt #Otwarci Na Biznes odpowiadał na wyniki raportu dotyczącego braków w obszarze kompetencji cyfrowych i umiejętności biznesowych, przygotowanego przez Our Future Foundation we współpracy z Akademią Leona Koźmińskiego. Badanie wskazuje na korzyści wynikające z zatrudnienia osób po 50. roku życia, m.in. aktywizację zawodową osób starszych, potencjał większej stabilności rozwoju przedsiębiorstwa, czy też uatrakcyjnienie życia gospodarczego w małych miejscowościach.