Ta karta otwiera drzwi do niejednej wirtualnej biblioteki

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Oddziały Biblioteki Kraków co prawda pozostają nadal zamknięte dla czytelników. Jednak dzięki karcie bibliotecznej mogą otworzyć drzwi do półek pełnych wirtualnych książek.

W środę rząd zadecydował o przedłużeniu obostrzeń o kolejny tydzień. Dlatego też wszystkie filie Biblioteki Kraków pozostają zamknięte do 24 kwietnia, a planowane wydarzenia odbywają się wyłącznie w formie online.

Drzwi do niejednej wirtualnej biblioteki otworzyć może natomiast otworzyć karta Biblioteki Kraków. Dzięki temu czytelnicy zyskują dostęp do darmowych e-booków i audiobooków czy szkolnych lektur.

Gdzie i jak czytać?

Jedną z takich platform jest Legimi. Aby uzyskać darmowy dostęp do zasobu, potrzebna jest ważna karta Biblioteki Kraków. Kiedy oddziały są zamknięte ze względu na obostrzenia, pule kodów są wydawane w sposób zdalny. Każdy czytelnik może otrzymać jeden kod w miesiącu. Liczba kodów jest ograniczona i decyduje kolejność zgłoszeń. Kwietniowa pula została już wyczerpana.

–  Możliwość otrzymania kodu e-mailem mają wyłącznie Czytelnicy posiadający ważną kartę biblioteczną oraz mający uregulowane należności i zobowiązania wobec Biblioteki Kraków. Konta założone internetowo przez katalog OPAC i nie potwierdzone przez bibliotekarza w filii nie kwalifikują się do wydania kodu – informuje instytucja.

Lektury i nie tylko

Kolejna platforma pełna e-booków i audiobooków to Wolne Lektury. Można z niej korzystać bez zapisywania się do biblioteki. Wybrane publikacje można pobrać za darmo na dowolne urządzenie bezpośrednio z katalogu bibliotecznego i zgodnie z prawem, bez żadnych ograniczeń czytać, słuchać, czy udostępniać innym.

Uczniowie i nauczyciele mogą korzystać z oferty Lektury.gov.pl. W wirtualnej bibliotece znajdują się wybrane tytuły znajdujące się na liście lektur.

Po wirtualną książkę można również sięgnąć w czytelni IBUK Libra Wydawnictwa Naukowego PWN. Wystarczy napisać na adres ebooki@biblioteka.krakow.pl i poprosić o kod dostępu. W treści maila należy podać imię i nazwisko wraz z numerem karty czytelnika.

Miliony książek w jednym miejscu

Trzy miliony książek, czasopism, rękopisów, starodruków, map, grafik, fotografii, pocztówek czy rysunków liczą zbiory cyfrowej Biblioteki Narodowej POLONA. Dostęp do jednej z największych cyfrowych bibliotek w Europie jest bezpłatny.

Warto również sprawdzić propozycje Ninateki. Na cyfrowej platformie udostępniono ponad 7 tys. filmów i audycji o kulturze. Natomiast EBSO, czyli eBook Public Library Collection proponuje m.in. literaturę fabularną, poradniki, biografie, publikacje na temat podróży i gotowania. Łącznie, to ponad 35 tys. obcojęzycznych książek elektronicznych. Wszystkie przeglądane online są dostępne w sposób nieograniczony.

Zbiory polskich instytucji kulturalnych i naukowych można sprawdzić natomiast na stronie Federacji Bibliotek Cyfrowych. W bazie znajduje się ponad 6,7 miliona obiektów. Platforma Europeana współpracuje z tysiącem archiwów, bibliotek i muzeów w Europie, a ich zbiory udostępnia online. To ponad 50 mln książek, muzyki i dzieł sztuki.

comments powered by Disqus