Literatura z automatu. W Bibliotece Kraków pojawią się książkomaty

Pierwszy w Małopolsce książkomat pojawił się w 2018 r. w bibliotece przy Rajskiej. fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

W drugiej połowie roku Biblioteka Kraków udostępni czytelnikom pierwszy książkomat. Urządzenie pojawi się w filii przy ul. Radzikowskiego.

– Jesteśmy na etapie przygotowawczym do zlecenia realizacji montażu. Książkomat będzie dostępny dla osób mających aktualne karty czytelnika Biblioteki Kraków, zaś książki udostępniane będą pochodziły wyłącznie ze zbiorów filii, przy której jest książkomat – mówi Piotr Wasilewski, rzecznik Biblioteki Kraków.

Dostęp przez całą dobę

Urządzenie przy filii nr 16 przy ul. Radzikowskiego 29 będzie dostępne dla czytelników w drugiej połowie 2021 roku. Ma ono ułatwić korzystanie z biblioteki osobom, które pracują do późna lub nie zdążą wybrać się do biblioteki w godzinach jej otwarcia.

Czytelnik będzie mógł odebrać w nim książkę zamówioną uprzednio przez katalog biblioteczny. Gdy egzemplarz będzie gotowy do odbioru, pracownik umieści go w książkomacie. Zamówienie będzie oznaczone w systemie bibliotecznym jako gotowe do odbioru. Do otwarcia skrytki będzie wymagana karta biblioteczna.

Książkomat w filii przy ul. Radzikowskiego to efekt realizacji projektu w ramach Budżetu Obywatelskiego z 2020 roku. Wartość zadania wyniosła 149 tys. zł.

Kolejne urządzenia

To jednak nie koniec tego typu planów instytucji. Kolejny książkomat jeszcze w tym roku może pojawić się na terenie ogrodu głównej siedziby biblioteki przy ul. Powroźniczej. Jak informuje Piotr Wasilewski, środki na ten cel instytucja chce pozyskać w ramach programu grantowego ministerstwa kultury, dziedzictwa narodowego i sportu „Infrastruktura kultury”.

W 2022 roku biblioteka chce postawić książkomat w filii 42 przy ul. Agatowej 33. –  O fundusze na kolejne urządzenia Biblioteka Kraków będzie się starała we współpracy z miastem – dodaje rzecznik instytucji.

Pierwszy w Małopolsce książkomat pojawił się w 2018 roku w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej. Urządzenie stoi przy wejściu do biblioteki przy ul. Rajskiej. Mogą z niego korzystać wszyscy zapisani w bibliotece czytelnicy.