Tajemnicza moc niezwykłego obrazu

Zofia Gołubiew, była dyrektor MNK, podczas pokazu obrazu Maria Immaculata fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

W Pałacu Biskupa Erazma Ciołka można zobaczyć wyjątkowy obraz Maria Immaculata. Jest on prezentowany w ramach cyklu „Cudowna Moc Sztuki” i z okazji zbliżającego się święta Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny.

W 2015 roku Muzeum Narodowe w Krakowie rozpoczęło projekt „Cudowna Moc Sztuki”. W jego ramach, przed zbliżającym się świętem Matki Boskiej Zielnej prezentowane są dzieła polskiej sztuki z elementami roślinnymi. Inicjatywa jest związana z wydarzeniem „Cudowna Moc Bukietów”, którego finał odbywa się zawsze 15 sierpnia. Tym razem w oddziale MNK – Pałacu Biskupa Erazma Ciołka, można zobaczyć dzieło Maria Immaculata z kościoła farnego w Krośnie.

„Ten zwyczaj nie może zaginąć”

– Stojąc przed tym przepięknym obrazem, stwierdziłam, że nie możemy dopuścić do tego, aby zwyczaj komponowania, tworzenia i poświęcania bukietów zielnych zaginął – tłumaczy Liliana Sonik, prezeska Instytutu Dziedzictwa, inicjatorka akcji i konkursu „Cudowna Moc Bukietów”. – Zwyczaj, skrojony na potrzeby XXI wieku, jest tak bogaty w symbole i znaczenia, że z powodzeniem może konkurować z innymi europejskimi świętami, często niemądrymi i absurdalnymi. Wpisał się on już na stałe w krakowski pejzaż.

Na obrazie widnieje Matka Boska Niepokalanie Poczęta, wolna od grzechu pierworodnego. Pod stopami pogrążonej w modlitwie Marii znajduje się księżyc i wąż, a nad jej głową unosi się gołąb Ducha Świętego. Z chmur wychyla się Bóg Ojciec. Obraz namalowany farbami olejnymi na płótnie miał pomagać w modlitwie różańcowej, polegającej na rozważaniu piętnastu tajemnic. Każda tajemnica jest oznaczona maryjnym symbolem podpisanym kolorem złotym. Ujęty w listowie i kwiat róży tworzy owalny otok wokół postaci Marii. Wzdłuż dolnej krawędzi obrazu biegnie napis „Cała piękna jesteś, przyjaciółko moja i nie ma w tobie skazy”.

– W święto 15 sierpnia rośliny stanowiły i do dziś stanowią łącznik pomiędzy codziennością człowieka – profanum, a tajemniczą sferą sacrum – dodaje Sonik. – Ich symbolika była zawsze niezwykle bogata.

Trochę historii

Obraz powstał w XVII wieku i był wprawiony w tzw. Złoty Ołtarz Marii w farze Krośnie. Pod koniec XIX wieku rozpoczęto restaurację kościoła. W 1912 roku rozpoczęto malowanie prezbiterium, dlatego też z kościoła usunięto większość wyposażenia, w tym Złoty Ołtarz Marii, który uległ zniszczeniu. Dzięki interwencji Władysława Antoniewicza, nauczyciela i badacza historii Krosna, obraz trafił do Muzeum Narodowego w Krakowie. W 1915 roku dzieło zostało przewiezione pociągiem do Krakowa.

Obraz Maria Immaculata można zobaczyć w Pałacu Biskupa Erazma Ciołka od 11 sierpnia do 13 listopada 2016 roku. Od wtorku do soboty w godzinach 10.00 – 18.00 i niedziele od godziny 10.00 do 16.00. W niedzielę wstęp wolny.