Trwa Europejski Tydzień Mobilności - edycja 2023

Europejski Tydzień Mobilności 2023 to święto zrównoważonego transportu. W tym roku Miasto Kraków przygotowało szereg wydarzeń, akcji i atrakcji związanych z ekologicznymi środkami transportu.

Tydzień Mobilności rozpoczął się 16 września od rodzinnego pikniku przy ul. Krupniczej, gdzie można było wypróbować różne ekologiczne środki transportu, zagrać w gry i zabawy związane z transportem i zrównoważoną mobilnością. Na miejscu była również wystawa związana z 10-leciem Budżetu Obywatelskiego w Krakowie. W niedzielę już siódma Wielka Lekcja Ekologii pod Tauron Areną pod hasłem „Kierunek klimat”. Tego dnia będzie można zdobyć sadzonkę ziół, zobaczyć paradę zabytkowych i nowoczesnych tramwajów, wziąć udział w licznych atrakcjach przygotowanych przez jednostki miejskie.

Jak co roku mieszkańcy będą mogli skorzystać z bezpłatnej komunikacji miejskiej, dzień bez samochodu odbędzie się 22 września. Zaplanowane są także kontrole rowerowe w różnych częściach Krakowa – w sobotę przy rondzie Mogilskim, w niedzielę pod Tauron Areną, a w poniedziałek przy Placu Inwalidów. Szereg pełnych atrakcji i wiedzy spotkań organizuje Krakowskie Centrum Edukacji Klimatycznej. Będą dotyczyły bezpiecznego poruszania się po mieście, zadbania o ciało, gdy jeździmy po mieście na rowerze, a także tego jak rozmawiać o transporcie…po angielsku. Zapisać się można na różne wydarzenia dedykowane dzieciom, dorosłym i seniorom dzwoniąc lub pisząc na adresy wskazane przez Krakowskie Centrum Edukacji Klimatycznej.

Celem organizowania Tygodnia Mobilności jest promowanie proklimatycznych rozwiązań transportowych, pokazanie korzyści płynących z wyboru transportu publicznego oraz sposobów, w jaki możemy w prosty sposób i na co dzień zmniejszyć swój ślad węglowy.

Włączyć się w Tydzień Mobilności można na różne sposoby, biorąc udział w wydarzeniu, korzystając z bezpłatnej komunikacji miejskiej, a nawet korzystając z porad, które przez cały tydzień będą pojawiać się w mediach społecznościowych. Już teraz można też skorzystać z poniższych wskazówek:

1.     Korzystaj z własnej energii! W obszarze miejskim dystans do 5 km można pokonać pieszo lub rowerem w mniej niż 30 minut. Jest to zdrowe rozwiązanie, przejście 5 km to około 8 tysięcy kroków, czyli tyle, ile powinniśmy chodzić każdego dnia.

2.     Korzystaj z transportu publicznego – dzięki temu możesz codziennie zmniejszyć swój ślad węglowy aż 7-krotnie, a to oznacza oszczędność energii, środowiska i bycie przez nas ekologicznymi.

3.     Zwolnij! Ograniczenie prędkości o 10 km/h może zmniejszyć rachunek za paliwo nawet o 250 zł rocznie. Niższe prędkości to lepsza jakość życia, bo bezpieczniejsza jazda i oszczędności w portfelu.

Ekologiczna jazda, to mniej spalin w Krakowie, czystsze i zdrowsze powietrze, którym oddychamy, to także pozytywny wpływ na nasze zdrowie poprzez zwiększony ruch. Pozytywnych skutków jest bardzo dużo, a Europejski Tydzień Mobilności, to dobry czas, żeby zacząć zmieniać nasze nawyki transportowe.