Tu terapia i leczenie przekraczają granice tradycyjnej medycyny. Przy Wielickiej powstaje „więcej niż przychodnia”

fot. All rights reserved

To może być rewolucja w służbie zdrowia. Otwierające się wkrótce Centrum Medyczne INSMind na ulicy Wielickiej 72 w Krakowie wprowadza innowacyjne, różnorodne metody leczenia wielu chorób, w tym zaburzeń odżywiania, nadwagi, otyłości oraz innych problemów psychosomatycznych. W miejscu, które nie przypomina typowej przychodni, mieszać się będzie konwencjonalna i wschodnia medycyna - mówi w rozmowie z nami współwłaścicielka, Justyna Dudek.

Ośrodek INSMind otwiera swoje drzwi dla pacjentów już 1 marca. Dla osób, które zmagają się ze skutkami stresu, pośpiechu i presji dnia codziennego, przewlekłym bólem, zaburzeniami odżywiania, psychosomatycznymi czy z nadwagą lub otyłością, w każdym wieku, Wielicka 72 ma być miejscem szczególnie bliskim.

Rzeczywiście, powstanie naszej placówki to efekt potrzeby stworzenia miejsca, które podchodzi do pacjentów w sposób holistyczny, nie ograniczając się jedynie do standardowej opieki medycznej. W sposób szczególny chcemy skupić się na prewencji. Chodzi o to, by do wskazanych przez Pana schorzeń i zaburzeń podchodzić możliwie jak najszerzej, oferując bardzo duży zakres opieki i leczenia, w przestrzeni, która pozwala poczuć się komfortowo.

Co Pani rozumie przez holistyczne podejście do leczenia? Jakie konkretnie terapie i usługi oferuje INSMind?

Nasz zespół składa się z różnych specjalistów, w tym lekarzy, którzy mają bardzo szerokie spojrzenie na podejście holistyczne, są otwarci na nowoczesne metody, w tym leczenie niefarmakologiczne, współpracują z najbardziej prestiżowymi uniwersytetami medycznymi na świecie. Traktują podejście do choroby nie tylko w kontekście działania zachowawczego ale przede wszystkim skupianiu się na ich przyczynach. Ponadto nasz zespół składa się  neurologopedy, fizjoterapeuty, osteopaty, hipnoterapeuty, psychologów, dietetyków, i psychodietetyka, którzy współpracują, aby zaoferować kompleksowe wsparcie osobom zmagającym się z otyłością, zaburzeniami odżywiania, czy problemami psychosomatycznymi. Już od kwietnia będziemy oferować terapie niefarmakologiczne, takie jak akupunktura, zajęcia z tai-chi, czy mindfulness, łącząc wiedzę medycyny zachodniej i wschodniej. Mamy także salę do warsztatów i terapii grupowych, co pozwala na wszechstronne podejście do zdrowia. Słowem, dostrzegamy, że każda dolegliwość czy zaburzenie jest inne i tak jak różnimy się od siebie, tak postrzegamy skuteczne leczenie jako takie, które przygląda się problemowi pacjenta z każdej perspektywy - cielesnej i psychicznej. I takie podejście pozwala na bardziej zrównoważone i długoterminowe efekty lecznicze, przynosząc ulgę w wielu przypadkach, gdzie tradycyjna medycyna skupia się głównie na działaniach zachowawczych.

To wyróżnik w sposobie podejścia do pacjenta czy pacjentki?

To nasz autorski pomysł, który dzięki swojej szerokiej perspektywie będzie naprawdę skuteczny. Stawiamy na otwartość, także tę rozumianą przez pryzmat mentalności naszego zespołu znakomitych lekarzy i terapeutów, współpracujących na co dzień z placówkami i uczelniami z Europy i Stanów Zjednoczonych, ludźmi umiejętnie łączącymi metody konwencjonalne, jak i czerpiący wiedzę z mądrości medycyny wschodu. W naszym zespole znaleźć można utalentowanych lekarzy, psychologów, dietetyków czy psychodietetyków, których podejście do leczenia skupia się nie tylko na diagnozie, ale również na edukacji pacjentów w zakresie promowania zachowań prozdrowotnych i prewencji, aby sięgnąć do przyczyny problemu i zapobiec jego progresji.

Sama przestrzeń o której rozmawiamy z pewnością nie przypomina typowej przychodni.

To nie przypadek. Przyjęło się, że placówki medyczne muszą epatować surowością zimnych ścian, stylistyką medyczną, która na każdym kroku przypomina o problemie z którym zgłaszamy się do lekarza. My zrywamy ze stereotypowym myśleniem o przychodni. Cała nasza placówka obfituje w kolory i elementy dekoracyjne, które pozwalają odczuć komfort. Ciepłe barwy, piękne dodatki, wygodne meble i gabinety. Zrywamy z potęgującym stres wizerunkiem znanym z korytarzy szpitalnych.

Tę empatię widać chociażby w samej poczekalni

To prawda,  bo kolejnym naszym autorskim pomysłem są specjalne strefy prywatne przed każdym z sześciu gabinetów. Te “przedsionki” sprawiają, że oczekiwanie na wizytę jest doświadczeniem bardziej intymnym, pozwalającym skupić się na sobie, bez tych kłopotliwych wymian spojrzeń na korytarzu. Otwarcie jeszcze przed nami, a my już otrzymujemy mnóstwo pozytywnych opinii o tym rozwiązaniu.

Na placówkę składa się sześć gabinetów i pewna bardzo ciekawa sala…

W której planujemy bardzo dużo różnych aktywności dodatkowych. Poza konsultacjami z lekarzami i terapetutami zapraszamy na różne warsztaty, w tym te z akupresury, akupunktury, medytacji. Planujemy też spotkania edukacyjne dla pacjentów i osób z bliskiego otoczenia cierpiących na uzależnienia czy zaburzenia odżywiania. Szykujemy zajęcia sensoryczne dla dzieci, trening umiejętności społecznych. To pomysły, które chcemy realizować w naszym kolektywie specjalistów, a także z pomocą wybitnych lekarzy i terapeutów.

Jak wygląda pierwsza wizyta w INSMind?

Bardzo ważne jest określenie tego, co rzeczywiście nam dolega, z kim powinniśmy konsultować swoje problemy lub zaburzenia. Choroby cywilizacyjne mają coraz szersze podłoże, każdy powinien otrzymać pomoc w doborze indywidualnego zestawu pomocy, tak by jej efekty były głębokie. U Nas pacjent  lub pacjentka, który nie wie do końca do kogo powinien udać się ze swoim problemem, otrzyma pierwszą konsultację za darmo, podczas której nasi specjaliści wskazują dopiero dalszą drogę leczenia lub terapii. Wtedy także dokonywane są badania, kiedy to konieczne z dogłębną analizą masy ciała. Nasze drzwi są otwarte dla każdego, kto pragnie doświadczyć skutecznych, bezpiecznych i potwierdzonych naukowo metod leczenia, które wpisują się w nowoczesną opiekę zdrowotną, stawiając na pierwszym miejscu dobrostan i kompleksowe podejście do pacjenta.

Wasze miejsce dedykowane jest tylko tym osobom, które dostrzegają problemy lub zaburzenia?

Niekoniecznie, bo nasze konsultacje medyczne terapie są przeciwdziałaniem pojawianiu się chorób. W dzisiejszych czasach tak pędzimy, że nie zważamy uwagi na zaniedbywanie naszego zdrowia bo nie ma czasu. Naszym autorskim podejściem i najnowszymi technologiami chcemy odmienić ten kierunek zanim będzie za późno.

Lokalizacja placówki sprawia, że to miejsce, do którego naprawdę łatwo trafić

To prawda, bo z jednej strony mówimy o jednej z głównych alei miejskich,  doskonale skomunikowanych przez autobusy i tramwaje. Mamy też duży parking. Z drugiej zaś strony od jednej z najważniejszych stacji kolejowych w mieście (Kraków Płaszów) dzieli nas zaledwie 250 metrów, więc bardzo łatwo tu trafić także z odleglejszych miejsc.

Wielki start już za pasem, przygotowaliście coś specjalnego na rozpoczęcie działania?

Jak wspominałam, zawsze oferujemy darmową konsultację dla tych, którzy nie są pewni, od czego zacząć. Nasze drzwi są otwarte dla każdego, kto potrzebuje pomocy, ale pierwszy miesiąc działalności obchodzimy szczególnie, oferując 20% rabatu na wszystkie zabiegi i konsultacje u naszych specjalistów. By skorzystać z promocji wystarczy się zarejestrować. Zależy nam, żeby zaopatrzyć pacjentów w narzędzia, aby mogli sami zadbać o własne zdrowie, ponieważ bardzo wiele w tej kwestii zależy właśnie od nich. Wierzymy, że wspólna praca w zakresie diagnostyki, leczenia i edukacji może przynieść bardzo dobre efekty w prewencji, terapii i leczeniu  wielu schorzeń i problemów zdrowotnych. Czekamy na Was w naszej przestrzeni przy ulicy Wielickiej 72.